Դավիթ Բաբայանը մասնակցել է ԱՄՆ Կոնգրեսում կազմակերպված միջոցառմանը
Սեպտեմբերի 19-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գերատեսչության ղեկավար Դավիթ Բաբայանը ԱՄՆ Կոնգրեսում մասնակցել է ԱՄՆ Արևելյան շրջանի Հայ Դատի հանձնախմբի, Ամերիկայի հայկական համագումարի և ԱՄՆ Կոնգրեսի  հայկական հարցերով հանձնախմբի  կողմից կազմակերպված  միջոցառմանը։
Նախարար Բաբայանը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Կովկասյան տարածաշրջանում հնարավոր զարգացումներին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և Արցախում տիրող իրավիճակին։
Նախարարը նշել է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ. Արցախը կարևորում է խաղաղ բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ Արցախի լիիրավ մասնակցությամբ։
Դավիթ Բաբայանը նաև ընդգծել է, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում՝ շեշտելով, որ բռնապետական Ադրբեջանի, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների ագրեսիվ և ցեղասպան քաղաքականությունն Արցախի նկատմամբ հղի է լուրջ մարտահրավերներով. անտարբերությունը, առավել ևս ռազմատենչ քաղաքականության խրախուսումը առաջացնելու են գոյաբանական վտանգներ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար։
Խոսելով Ամերիկայի հայկական համայնքի մասին՝ նախարարը նշել է, որ այն Սփյուռքի ամենակայացած և ուժեղ հատվածներից է։ Դավիթ Բաբայանը նաև երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ ժողովրդին և կառավարությանը ամերիկահայերի հանդեպ ցուցաբերվող առանձնահատուկ վերաբերմունքի համար։
Միջոցառման ընթացքում  նախարարը բարձր է գնահատել նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի  հայկական հարցերով հանձնախմբի աշխատանքն Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականության դատապարտման գործում՝ այն համարելով ժողովրդավարության և մարդասիրության սկզբունքների օրինակելի դրսևորում։
Միջոցառմանը մասնակցել են ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և ԱՄՆ-ում ու Կանադայում  ԱՀ Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։

David Babayan Participated in the Event Organized in the U.S. Congress
On September 19, Foreign Minister of the Republic of Artsakh David Babayan participated in the event organized by the Armenian National Committee of the USA Eastern Region, the Armenian Assembly of America and the U.S. Congressional Caucus on Armenian Issues in the U.S. Congress in Washington, DC.
Minister Babayan delivered a speech at the event, touching upon the possible developments in the Caucasus region, the settlement of the Azerbaijani-Karabagh conflict and the current situation in Artsakh.
The Minister noted that the position of official Stepanakert on the settlement of the Azerbaijani-Karabagh conflict had remained unchanged - Artsakh considers important the peaceful negotiation process within the framework of the OSCE Minsk Group, with the full-fledged participation of Artsakh.
David Babayan also underlined that Artsakh would never be a part of Azerbaijan, stressing that the aggressive and genocidal policy of dictatorial Azerbaijan, Turkey and international terrorists towards Artsakh is fraught with serious challenges, and the indifference, moreover, the encouragement of the militant policy would generate existential threats for the entire civilized world.
Speaking about the Armenian community of America, the Minister noted that it is one of the strongest and most established segments of the Diaspora. David Babayan also expressed his gratitude to the U.S. people and Government for their special attitude towards the American Armenians.
During the event, the Minister highly appreciated the activities of the U.S. Congressional Caucus on Armenian Issues in protecting the rights of the people of Artsakh and condemning the aggressive policy of Turkey and Azerbaijan, considering it an exemplary manifestation of the principles of democracy and humanity.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Artsakh Lernik Hovhannisyan and Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the USA and Canada Robert Avetisyan participated in the event.