Միրզոյանը ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի խորհրդականին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից միջազգային և հումանիտար իրավունքների կոպտագույն խախտումները
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 21-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում  Նյու Յորքում հանդիպել է Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուի հետ։
Արարատ Միրզոյանը և Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուն գոհունակություն են հայտնել ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղման, այլատյացության և խտրականության դեմ պայքարի գործում ձևավորված սերտ համագործակցության կապակցությամբ։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է հատուկ խորհրդականի մանդատի կարևորությունն ու պատրաստակամություն հայտնել դրա ներքո շարունակելու արդյունավետ փոխգործակցությունը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելման գործում բարձր տեխնոլոգիաների դերակատարության վերաբերյալ:
Անդրադառնալով ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից միջազգային և հումանիտար իրավունքի շարունակական կոպտագույն խախտումների վրա։ Նախարարը շեշտել է այդ հանցագործությունների վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի և դրանց կանխարգելման մեխանիզմների ամրապնդման կարևորությունը։

Арарат Мирзоян представил советнику генсекретаря ООН нарушения Азербайджана международных и гуманитарных прав
21 сентября в Нью-Йорке в рамках 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел встречу со специальным советником генерального секретаря ООН по предотвращению геноцида Алисой Вайриму Ндериту.
Арарат Мирзоян и Алиса Вайриму Ндериту выразили удовлетворение в связи с тесным сотрудничеством, сформированным в продвижении повестки предотвращения геноцидов, борьбы с ксенофобией и дискриминацией. Министр Мирзоян подчеркнул важность мандата специального советника и выразил готовность продолжить эффективное взаимодействие под его эгидой.
Собеседники обменялись мнениями о роли высоких технологий в предотвращении геноцидов и преступлений против человечества.
Коснувшись ситуации, сложившейся в результате военной агрессии, развязанной азербайджанскими вооруженными силами в отношении суверенной территории Армении, министр Мирзоян представил вниманию собеседника продолжающиеся грубейшие нарушения Азербайджаном международного и гуманитарного права. Министр подчеркнул важность адресной реакции международного сообщества на данные преступления и укрепления механизмов по их предотвращению.