Միրզոյանը ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի խորհրդականին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից միջազգային և հումանիտար իրավունքների կոպտագույն խախտումները
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 21-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում  Նյու Յորքում հանդիպել է Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուի հետ։
Արարատ Միրզոյանը և Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուն գոհունակություն են հայտնել ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղման, այլատյացության և խտրականության դեմ պայքարի գործում ձևավորված սերտ համագործակցության կապակցությամբ։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է հատուկ խորհրդականի մանդատի կարևորությունն ու պատրաստակամություն հայտնել դրա ներքո շարունակելու արդյունավետ փոխգործակցությունը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կանխարգելման գործում բարձր տեխնոլոգիաների դերակատարության վերաբերյալ:
Անդրադառնալով ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից միջազգային և հումանիտար իրավունքի շարունակական կոպտագույն խախտումների վրա։ Նախարարը շեշտել է այդ հանցագործությունների վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի և դրանց կանխարգելման մեխանիզմների ամրապնդման կարևորությունը։

FM Presents Azerbaijani Gross Violations of International, Humanitarian Law to Special Advisor of UN Secretary-General
On September 21, within the framework of the 77th session of the UN General Assembly, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting in New York with Alice Wairimu Nderitu, the Special Advisor of the UN Secretary-General on Genocide Prevention.
Ararat Mirzoyan and Alice Wairimu Nderitu commended the close cooperation with regards to the promotion of the genocide prevention agenda and the fight against xenophobia and discrimination. Minister Mirzoyan emphasized the importance of the special adviser's mandate and expressed readiness to continue effective cooperation under it.
The interlocutors exchanged views on the role of high technologies in the prevention of genocides and crimes against humanity.
Touching upon the situation resulting from the military aggression unleashed by the Azerbaijani armed forces against the sovereign territory of Armenia, Minister Mirzoyan drew the interlocutor's attention to the continuous gross violations of international and humanitarian law by Azerbaijan. The Minister stressed the importance of the international community's targeted response to these crimes and the strengthening of prevention mechanisms.