Նյու Յորքում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի և Իրանի նախագահի հանդիպումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակում հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ:
Վարչապետը մանրամասն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկած լայնածավալ ագրեսիային և դրա հետևանքներին` ընդգծելով ադրբեջանական գործողությունների դատապարտման, ՀՀ սուվերեն տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերման ուղղությամբ միջազգային հանրության, այդ թվում` Իրանի համարժեք արձագանքի կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել իրանական կողմի հստակ գնահատականների կապակցությամբ և կարևորել ստեղծված իրավիճակում երկկողմ սերտ փոխգործակցությունը:
Էբրահիմ Ռայիսին նշել է, որ Իրանն ուշադրությամբ հետևում է զարգացումներին և հավելել, որ տարածաշրջանում բոլոր խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով: ԻԻՀ նախագահի խոսքով` պետությունների տարածքային ամբողջականության և տարածաշրջանում սահմանների փոփոխության անթույլատրելիության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը հստակ է և Հայաստանի հետ Իրանի կապը չպետք է վտանգվի: Էբրահիմ Ռայիսին շեշտել է, որ իր երկիրը պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի անվտանգության հարցը կարևոր է Իրանի համար:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկու պետությունների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման ու ընդլայնման շուրջ:

Armenian Prime Minister, President of Iran Meet in New York
Prime Minister Nikol Pashinyan met with President of the Islamic Republic of Iran Ebrahim Raisi within the framework of the 77th session of the UN General Assembly in New York.
The Prime Minister referred in detail to the large-scale aggression undertaken by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia and its consequences, emphasizing the importance of the condemnation of Azerbaijani actions, the adequate reaction of the international community, including Iran, for the withdrawal of Azerbaijani units from the sovereign territory of Armenia. Nikol Pashinyan expressed satisfaction with the clear assessments of the Iranian side, attaching importance to the close bilateral cooperation in the current situation.
Ebrahim Raisi noted that Iran is attentively following the developments and added that all issues in the region should be solved exclusively peacefully. According to the President of the Islamic Republic of Iran, Iran's position regarding the territorial integrity of states and the inadmissibility of border changes in the region is clear and Iran's link with Armenia should not be jeopardized. Ebrahim Raisi stressed that his country is ready to support the establishment of peace in the region, adding that the Armenia's security is important for Iran.
The interlocutors exchanged thoughts on further development and expansion of cooperation between the two states in various fields.