Փաշինյանը հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի շրջանակում, հանդիպում է ունեցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ:
Վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված լայնածավալ ագրեսիային` ընդգծելով, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից թիրախավորվել են 36 բնակավայրեր, ինչի հետևանքով հայկական կողմն ունի նաև զոհեր ու վիրավորներ քաղաքացիական անձանց շրջանում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ադրբեջանական գործողությունների դատապարտման, ՀՀ սուվերեն տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների անհապաղ դուրսբերման ուղղությամբ միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ չափազանց մտահոգված է հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած դեպքերի առնչությամբ: Յենս Ստոլտենբերգը կարևորել է տարածաշրջանային խնդիրների` բանակցային եղանակով կարգավորման անհրաժեշտությունն ու այդ ուղղությամբ հետևողական ջանքերի գործադրումը, այդ թվում` միջազգային գործընկերների աջակցությամբ:

Prime Minister Nikol Pashinyan had a meeting with NATO Secretary General Jens Stoltenberg in New York within the framework of the 77th session of the UN General Assembly.
The Prime Minister referred to the large-scale aggression undertaken by Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia on September 13, emphasizing that 36 settlements were targeted by the Azerbaijani armed forces, as a result of which the Armenian side also suffered casualties and wounded among civilians. Nikol Pashinyan emphasized the importance of the international community's condemnation of the Azerbaijani actions and the immediate withdrawal of the Azerbaijani units from the sovereign territory of the Republic of Armenia.
The Secretary General of NATO noted that he is extremely concerned about the events that took place on the Armenian-Azerbaijani border. Jens Stoltenberg emphasized the need for the settlement of regional problems through negotiations and making consistent efforts in that direction, including with the support of international partners.