Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն խորհուրդ է տվել ՀՀ-ում գտնվող իր քաղաքացիներին չայցելել որոշ մարզեր
2022 թվականի սեպտեմբերի 20-ին Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն նախազգուշացում է տարածել իր քաղաքացիների համար, ովքեր են Հայաստանում են կամ մտադիր են այցելել Հայաստան։ Զգուշացումն ուժի մեջ է մինչև սեպտեմբերի 23-ը։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի միջև բախումների պատճառով խստիվ խորհուրդ չի տրվում մեկնել Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանամերձ՝ Վայոց ձորի, Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր, նաև Նախիջևանի հետ սահմանակցող հատված։
Տարածքները, որոնք խորհուրդ չի տրվում այցելել, եթե հիմնավոր պատճառ չկա, ընդգծված են նարնջագույնով, երկրի մնացած հատվածը խորհուրդ չի տրվում այցելել, եթե չկա համոզիչ պատճառ»,- ասված է Ֆրանսիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

МИД Франции распространил предупреждение для своих граждан, находящихся в Армении или собирающихся в республику
МИД Франции указывает, что к 23 сентября по-прежнему актуально распространенное ведомством 20 сентября 2022 г. предупреждение для своих граждан находящихся в Армении  или собирающихся посетить республику, передает Panorama.am.
«Категорически не рекомендуется выезжать в приграничные районы Армении с Азербайджаном (в том числе с азербайджанским эксклавом Нахиджеван) и в Вайоц Дзор, Сюник и южный Гегаркуник из-за столкновений вооруженных сил Армении и Азербайджана.
Области, которые не рекомендуются посещать, если нет уважительной причины, выделены оранжевым цветом, остальную часть страны не рекомендуется посещать, если нет императивной причины», – говорится в сообщении и приводится карта: