Ադրբեջանին կոչ ենք անում զորքերը վերադարձնել իրենց սկզբնական դիրքեր. ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատուն
«Ինչպե՞ս եք գնահատում Ադրբեջանի գործողությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ» հարցին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը նշել է. «Հակամարտությունը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ, իսկ ուժի կիրառումը անընդունելի է։ Մենք ցավում ենք մարդկային կորուստների համար, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքում տեղ գտած քաղաքացիական անձանց բազմաթիվ կորուստների համար։ Ուրախ ենք, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի հետ բարձր մակարդակներում մեր ներգրավվածությունն օգնեց կողմերին հաստատել հրադադար, և մենք շարունակում ենք մնալ ներգրավված և խրախուսում ենք այն աշխատանքը, որ անհրաժեշտ է տևական խաղաղության հասնելու համար»։
«Լուրերը» հետաքրքրվել է, թե ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելությունն ի՞նչ դիրքորոշում ունի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ապօրինի կերպով գտնվող Ադրբեջանի զինված ուժերի վերաբերյալ: «Համարո՞ւմ եք արդյոք դրանց դուրսբերումը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից հրատապ անհրաժեշտություն» հարցին ԱՄՆ դեսպանատունը նշել է. «Մենք Ադրբեջանին կոչ ենք անում զորքերը վերադարձնել իրենց սկզբնական դիրքեր։ Մենք հորդորում մենք վերջ տալ ռազմական գործողություններին ու առանց զինված ուժերի ներգրավման աշխատել հասնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բոլոր չկարգավորված հարցերի լուծմանը՝ խաղաղ բանակցությունների շարունակմամբ։ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ամեն ինչ անել՝ աջակցելու այս ջանքերին»։
«Ի՞նչ դիրքորոշում ունեք Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքում քաղաքացիական բնակավայրերի և ենթակառուցվածքների թիրախավորման վերաբերյալ, որոնց հետևանքով կան նաև զոհեր» հարցին դեսպանատնից արձագանքել են. «Մենք անձամբ տեսել ենք Հայաստանի տարածքում  քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին պատճառված վնասը, և տեսել ենք քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի ու վիրավորումների մասին հաղորդումներ, որոնք երկուստեք խորապես անհանգստացնում են և ընդգծում հետագա մարտական գործողությունները կանխելու անհրաժեշտությունը և դիվանագիտական ներգրավվածության կարևորությունը»։
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում հայ զինծառայողներ են գերեվարվել, տարածվել են նրանց նկատմամբ խոշտանգումների մասին հաղորդումներ, ինչպես նաև նրանք դեռևս չեն վերադարձվել հայկական կողմին: «Ի՞նչ դիրքորոշում ունեք այդ հարցերում» հարցին ԱՄՆ դիվանագիտական ներկայացուցչությունն արձագանքել է. «Մենք տեսել ենք հաղորդումներ հայ զինծառայողների գերեվարման և խոշտանգումների մասին։ Անցյալ շաբաթվա հարձակումներում գերեվարվածների անհապաղ և անվերապահ վերադարձը, ինչպես նաև այլ գերիների վերադարձը կարևոր քայլ է տևական խաղաղության հասնելու ճանապարհին։ Միացյալ Նահանգները դատապարտում է խոշտանգման ցանկացած դրսևորում ցանկացած ժամանակ կամ ցանկացած վայրում և կառավարություններին աներկբա կոչ է անում հետամուտ լինել իրենց միջազգային պարտավորություններին և վերջ դնել այս հանցանքների հետ կապված անպատժելիությանը»։

We Call on Azerbaijan to Return the Troops to their Initial Positions: US Embassy to Armenia
The US Embassy to Armenia answered the inquiry of ‘Lurer’ regarding the recent aggression of Azerbaijan.
To the question, “how do you assess Azerbaijan's actions towards the sovereign territory of Armenia?” the US Embassy to Armenia answered: “There can be no military solution to the conflict, and the use of force is not acceptable. We mourn the loss of life, including reports of multiple civilian deaths inside Armenia. We are glad that our continued engagement at high levels with Azerbaijan and Armenia has helped the sides reach a ceasefire, and we continue to engage on and encourage the work needed to reach a lasting peace.”
‘Lurer’ was interested “What is the US diplomatic mission’s position regarding the Armed Forces of Azerbaijan illegally located in the sovereign territory of Armenia? Do you consider their withdrawal from the internationally recognized territory of Armenia an urgent necessity? The US Embassy stated, “We call on Azerbaijan to return troops to their initial positions. We urge that the cessation of hostilities and disengagement of military forces be maintained, and work to resolve all outstanding issues between Armenia and Azerbaijan through peaceful negotiations continue. The United States is prepared to do whatever it can to support these efforts.”
To the question “What is your position regarding Azerbaijan's targeting of civilian settlements and infrastructure in the territory of Armenia, as a result of which there are also victims?”, the Embassy answered, “We have observed first-hand damage to civilian infrastructure inside Armenia and have seen reports of Armenian civilian casualties, both of which are deeply concerning and underscore the need to prevent further hostilities and the importance of diplomatic engagement.”
“What is your position regarding Azerbaijan's capture of Armenian servicemen in the sovereign territory of Armenia, reports of torture against them, as well as non-return of them to the Armenian side?” ‘Lurer’ asked. The answer was, “We have seen reports of capture of Armenian servicemembers and reports of torture. The immediate, unconditional return of those captured in last week’s attacks, as well as the return of all other detainees, is an important step to achieving a lasting peace. The United States condemns torture wherever and whenever it occurs and strongly urges governments to abide by their international obligations and end impunity for these crimes.”