ԿՄԽԿ ներկայացուցիչները այցելել են սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով գերեվարված հայ զինծառայողներին
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները առաջին անգամ այցելել են սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով գերեվարված հայ զինծառայողներին: Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատել է, որ ԿՄԽԿ ներկայացուցիչները տեսակցել են հայերին, որոնք պահվում եմ սեպտեմբերի ռազմական գործողությունների առնչությամբ՝ սեպտեմբերի 23-ին։
«Տեսակցել ենք բոլոր նրանց, ում գերեվարումը հաստատվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Այցի շրջանակներում անձանց պահման պայմաններն են գնահատվել, առողջական վիճակը, հաստատվել է կապը՝ յուրաքանչյուրի ընտանիքի հետ»,- հայտնել է Ամատունին։

Представители МККК впервые посетили армянских военнослужащих, взятых в плен в результате азербайджанской военной агрессии 13 сентября
Представители Международного комитета Красного Креста (МККК) впервые посетили армянских военнослужащих, взятых в плен в результате азербайджанской военной агрессии 13 сентября.
Руководитель коммуникационных программ армянского офиса Международного комитета Красного Креста Зара Аматуни подтвердила в беседе с "Фактинфо", что представители МККК посетили армян, удерживаемых в связи с сентябрьскими военными действиями, 23 сентября, передает Panorama.am.
"Мы навестили всех, чье пленение было подтверждено азербайджанскими властями. В рамках визита были оценены условия содержания лиц, состояние их здоровья, установлена связь с семьей каждого из них", – сказала Аматуни.