Ֆրանսիան պահանջել է, որպեսզի ադրբեջանական ուժերը վերադառնան ելման դիրքեր. Փարիզում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը
Ելիսեյան պալատում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը: Դիմավորման արարողությունից հետո, մինչ հանդիպումը, երկու երկրների առաջնորդները ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով:
Ֆրանսիայի նախագահն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է.
«Տիկնայք և պարոնայք,
շատ ուրախ եմ այսօր հյուրընկալել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ պարոն Նիկոլ Փաշինյանին:
Վերջին օրերին բազմիցս զրուցել ենք հեռախոսով, քանի որ Հայաստանը կրկին սգում է սեպտեմբերի 13-ի և 14-ի զինված բախումներից, և իրավիճակն իրոք ճգնաժամային է:
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի են ունեցել լայնածավալ ռազմական գործողություններ` տալով բազում զոհեր: Թիրախավորվել է Հայաստանի տարածքը, ավերվել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Այս անընդունելի իրավիճակի պայմաններում Ֆրանսիան ստանձնել է իր պարտականությունները:
ՄԱԿ ԱԽ-ում նախագահող Ֆրանսիան հրավիրեց Անվտանգության խորհրդի նիստ, որտեղ երկու անգամ` սեպտեմբերի 14-ին և 15-ին, քննարկվեց իրավիճակը: Խորհրդի անդամները պահանջեցին շուտափույթ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և հարգել զինադադարը: Հաշվի առնելով, որ կան գրավված դիրքեր` Ֆրանսիան պահանջել է, որպեսզի ադրբեջանական ուժերը վերադառնան ելման դիրքեր: Ես հենց սեպտեմբերի 14-ին ասել եմ նախագահ Ալիևին, որ սահմանի` սահմանագծված չլինելու փաստը չի կարող արդարացնել ոչ մի առաջխաղացում մյուս երկրի տարածք:
Բացի այդ, ես հստակորեն նշել եմ հենց սեպտեմբերի 13-ից, որ Ֆրանսիան համոզված է` ուժի գործադրումը չի կարող լուծում լինել ոչ Հայաստանի, ոչ էլ Ադրբեջանի համար և հարկ է անհապաղ վերսկսել երկխոսությունը: Չլուծված բոլոր հարցերը, որոնք բազում են, պետք է բացառապես լուծվեն բանակցությունների ճանապարհով: Բանակցությունները տարվում են տարբեր ձևաչափերով, մասնավորապես, ԵՄ հովանու ներքո և պետք է դրանք վերսկսել:
Ես չեմ մոռանում, որ ուղիղ երկու տարի առաջ` 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, սկսվեց սարսափելի մի պատերազմ, որը մահաբեր դարձավ տարածաշրջանի համար: Այն հանգեցրեց փաստացի նոր իրավիճակի` տարածաշրջանում ռուսական բանակի ընդլայնված ներկայությամբ: Եվ ես խստորեն դատապարտում եմ այն, ինչ տեղի է ունեցել վերջին օրերին և խաղաղության ու բանակցությունները վերսկսելու կոչ եմ անում: Ցանկանում եմ ողջունել վարչապետ Փաշինյանի խիզախությունը, ով նոր մոտեցում է առաջարկել տարածաշրջանի ապագայի վերաբերյալ:
Նախագահ Ալիևը, ում հետ մոտակա ժամերին կզրուցեմ, նշում է, որ նույնպես ցանկանում է վերջ դնել տարածաշրջանում անկայունությանը և գտնել լուծումներ: Սակայն անհնար է կառուցել խաղաղություն` ուժի գործադրման սպառնալիքի ներքո: Այդ իսկ պատճառով Ֆրանսիան ամեն ինչ կանի, հետամուտ կլինի իր նպատակին` այն է` կայուն, անվտանգ և բարգավաճ Հարավային Կովկաս:
Մի քանի րոպեից վարչապետ Փաշինյանի հետ կանրադառնանք տեղում իրավիճակին, ինչպես նաև, թե ինչպես ամրապնդել զինադադարը նոր էսկալացիայից խուսափելու համար և վերսկսել բանակցությունները: Կարծարծենք նաև մի շարք հարցեր, տեսնելու, թե ինչպես Ֆրանսիան Եվրամիության և մյուս գործընկերների հետ կարող է նպաստել կայուն խաղաղությանը: Խոսքս վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի դելիմիտացիային, մենք խոսեցինք այդ մասին նաև Բրյուսելում: Կքննարկենք նաև ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի գործողությունները:
Գիտեմ, որ վարչապետը կարևոր հանդիպումներ է ունեցել Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակում: Կարող ենք այդ մասին նույնպես զրուցել: Կանդրադառնանք նաև շատ կարևոր մի հարցի` Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման խնդրին: Սա դժվար, բայց շատ անհրաժեշտ գործընթաց է և գիտեք, որ Ֆրանսիան այս հարցում նույնպես ստանձնում է պարտավորություններ: Այս գործընթացը խիստ էական է տարածաշրջանի համար:
Ի վերջո մենք նաև կքննարկենք երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր:
Շնորհակալ եմ, պարոն վարչապետ, Նյու Յորք այցից հետո Փարիզ գալու համար, որպեսզի կարողանանք խոսել, քննարկել հարցեր:
Եվս մեկ անգամ ընդգծում եմ Ֆրանսիայի հանձնառությունը` Ձեր երկրի և ողջ տարածաշրջանի համար խաղաղության և կայունության հասնելու գործում: Ողջունում եմ Ձեր պատասխանատվության զգացումը և Ձեր դիրքորոշումը` ամեն ինչ անելու, որպեսզի խաղաղություն հաստատվի: Ցանկանում եմ, որպեսզի Ձեր երկիրն ունենա հանգիստ և խաղաղ սահմաններ:
Իր հերթին, վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Ֆրանսիայի Հանրապետության մեծարգո նախագահ,
նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այս հրավերի և ջերմ ընդունելության համար:
Նման հանդիպումները հնարավորություն են տալիս էլ ավելի արդյունավետ դարձնել Ֆրանսիայի և Հայաստանի առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները: Կարծում եմ, ինչպես արդեն նշեցիք պարոն նախագահ, այսօր ավելի շատ կկենտրոնանանք միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի վրա:
Ֆրանսիան նախագահում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, որի օրակարգում նաև Ֆրանսիայի ու անձամբ նախագահ Մակրոնի աջակցությամբ ընդգրկվեց Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի թեման: Տեղի ունեցավ շահագրգիռ քննարկում, և հարցը շարունակում է մնալ Անվտանգության խորհրդի օրակարգում:
2021 թվականի մայիսի 12-ի և 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ի ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանն օկուպացրել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքներ: Այդ թեմային մանրամասն անդրադարձել եմ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանին իմ ունեցած ելույթում: Ընդգծեմ, որ մեր դիրքորոշումը միանշանակ է՝ ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է դուրս գան Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիային, անձամբ նախագահ Մակրոնին` այս դիրքորոշումն արձանագրելու համար: Ուզում եմ միջազգային մեր գործընկերների և մեծարգո նախագահ նաև Ձեր ուշադրությունը հրավիրել հետևյալ փաստի վրա. այն շահարկումները, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ճշգրիտ սահման չկա, քանի որ սահմանը դեմարկացված և դելիմիտացված չէ, իրականության հետ կապ չունեն:
Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի միջև գոյություն ունեցած ադմինիստրատիվ սահմանները երկու երկրների անկախության առաջին ամիսներին դարձել են պետական սահմաններ, քանի որ թե՛ Հայաստանը և թե՛ Ադրբեջանը ստորագրել և վավերացրել են Անկախ պետությունների համագործակցություն ստեղծելու մասին 1991 թվականի դեկտեմբերի 8-ի համաձայնագիրը: Ընդ որում, երկու երկրներն էլ մինչև այս պահը հանդիսանում են ԱՊՀ անդամ: Ուզում եմ ընդգծել, որ այդ համաձայնագրի անբաժանելի մաս է, որ ադմինիստրատիվ սահմանները, գոյություն ունեցող սահմաններն ըստ էության դառնում են պետական սահման և համաձայնագրին միացած երկրները ճանաչում են այդ սահմանները:
Սա նշանակում է, որ Ադրբեջանի գործողություններն այլ կերպ, քան գիտակցված ագրեսիա, չի կարելի գնահատել: Ադրբեջանական օկուպացիայի հետևանքով մեր տարածաշրջանում իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված: Կարծում եմ՝ միջազգային դիտորդական առաքելության գործուղումն ադրբեջանական օկուպացիայի հետևանքով տուժած շրջաններ և սահմանային գոտի կօգնի, որ միջազգային հանրությունն ուղիղ և ոչ թե միջնորդավորված տեղեկություններ ստանա:
Համզոված եմ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը նույնպես հարցը պետք է շարունակի պահել ուշադրության կենտրոնում, և այս հարցով ակնկալում եմ նախագահող երկրի աջակցությունը:
Գալով երկարաժամկետ լուծումներին, կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է 1991 թվականի դեկտեմբերի 8-ի համաձայնագրով վերահաստատված սահմանների փոխադարձ ճանաչմամբ գնալ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը: Հայաստանը պատրաստ է տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացմանը և նոր կոմունիկացիաների կառուցմանը՝ համաձայն այն երկրների ազգային օրենսդրության, որոնց տարածքով դրանք անցնում են:
Կարևորում ենք նաև Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորումը, որը կերաշխավորի Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքներն և անվտանգությունը: Կարծում եմ՝ Ադրբեջան-Լեռնային Ղարաբաղ քննարկումների մեկնարկը կարող է օգտակար լինել: Այս համատեքստում պիտի ընդգծեմ Ֆրանսիայի դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր:

France Demands that the Azerbaijani Forces Return to their Initial Positions: Nikol Pashinyan and Emmanuel Macron Meet in Paris
The meeting between Prime Minister Nikol Pashinyan and French President Emmanuel Macron took place at the Élysée Palace. After the welcoming ceremony, before starting the meeting, the leaders of the two countries made statements for media representatives.
In his speech, the French President particularly said,
“Ladies and gentlemen, I am very happy to receive today the Prime Minister of the Republic of Armenia, Mr. Nikol Pashinyan.
In recent days, we have talked many times on the phone, because Armenia is again suffering from the armed clashes of September 13 and 14, and the situation is really critical.
Large-scale military operations took place on the border of Armenia and Azerbaijan, causing many casualties. The territory of Armenia was targeted, civil infrastructures were destroyed. In the face of this unacceptable situation, France has assumed its commitments.
France, holding the presidency of the UN Security Council, convened a meeting of the Security Council, where the situation was discussed twice, on September 14 and 15. The Council members demanded a speedy cessation of hostilities and respect for the ceasefire. Taking into account that there are occupied positions, France demanded that the Azerbaijani forces return to their initial positions. I told President Aliyev on September 14 that the fact that the border is not demarcated cannot justify any advance into the territory of the other country.
In addition, I have clearly stated since September 13 that France is convinced that the use of force cannot be a solution for either Armenia or Azerbaijan and it is necessary to resume the dialogue immediately. All unresolved issues, which are numerous, should be resolved exclusively through negotiations. The negotiations are held in different formats, particularly under the auspices of the EU, and they should be resumed.
I do not forget that exactly two years ago, on September 27, 2020, a terrible war began, which became deadly for the region. It led to a de facto new situation with an expanded Russian military presence in the region. And I strongly condemn what happened in recent days and call for peace and resumption of negotiations. I would like to salute the courage of Prime Minister Pashinyan, who proposed a new approach for the future of the region.
President Aliyev, with whom I will talk in the next few hours, says that he also wants to end instability in the region and find solutions. But it is impossible to build peace under the threat of force. To that end, France will do everything, will pursue its goal, which is a stable, safe and prosperous South Caucasus.
In a few minutes, Prime Minister Pashinyan and I will discuss the situation on the ground, as well as how to strengthen the ceasefire to avoid a new escalation and resume negotiations. We will also touch upon a number of issues to see how France, together with the European Union and other partners, can contribute to sustainable peace. I am talking about the delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan, we also talked about it in Brussels. We will also discuss the actions of the UN and the OSCE.
I know that the Prime Minister had important meetings in New York within the framework of the UN General Assembly. We can talk about that too. We will also refer to a very important issue: the issue of normalization of relations between Armenia and Turkey. This is a difficult but very necessary process and you know that France also has assumed commitments over this issue. This process is extremely important for the region.
Finally, we will also discuss issues of bilateral relations. Thank you, Mr. Prime Minister, for coming to Paris after your visit to New York so that we could talk and discuss issues.
Once again, I emphasize France's commitment to achieving peace and stability for your country and the entire region. I salute your sense of responsibility and your position to do everything to establish peace. I want your country to have tranquil and peaceful borders. Thank you”.
Prime Minister Nikol Pashinyan said,
“Honorable President of the French Republic, dear Emmanuel,
First of all, I want to thank you for this invitation and the warm welcome. Meetings like this provide an opportunity to make the unique relations between France and Armenia even more effective. I think today, as you mentioned, we will focus more on international and regional security issues.
France holds the presidency of the UN Security Council, and also with the support of France and personally President Macron, the issue of Azerbaijan's another aggression against Armenia was included in its agenda. An earnest discussion took place, and the issue remains on the agenda of the Security Council.
As a result of the aggressions of May 12, 2021 and September 13, 2022, Azerbaijan has occupied the sovereign territories of the Republic of Armenia. I referred to that topic in detail in my speech at the 77th session of the UN General Assembly. I would like to emphasize that our position is unequivocal: the Azerbaijani armed forces must withdraw from the sovereign territory of Armenia, and I want to thank France, personally President Macron, for recording this position. I would like to draw the attention of our international partners, and also yours, Honorable Mr. President, to the following fact. the speculations that there is no precise border between Armenia and Azerbaijan, because the border is not demarcated and delimited, have nothing to do with reality.
The administrative borders between Soviet Armenia and Soviet Azerbaijan became state borders in the first months of independence of the two countries, since both Armenia and Azerbaijan signed and ratified the December 8, 1991 Agreement on Establishing Commonwealth of Independent States. Moreover, both countries are members of the CIS until now. I want to emphasize that it is an integral part of this agreement that the administrative borders, the existing borders basically become state borders and the countries that joined the agreement recognize these borders.
This means that the actions of Azerbaijan cannot be assessed in any way other than deliberate aggression. As a result of the Azerbaijani occupation, the situation in our region remains tense. I think that sending an international observation mission to the regions affected by the Azerbaijani occupation and the border zone will help the international community to receive direct and not mediated information, and will also become an important factor in stabilizing the situation.
I am convinced that the UN Security Council should also keep the issue in the focus, and I expect the support of the country holding the presidency on this matter.
Coming to long-term solutions, I think it is necessary to sign the Armenia-Azerbaijan peace treaty with the mutual recognition of the borders reaffirmed by the agreement of December 8, 1991. Armenia is ready for the opening of communications in the region and the construction of new communications, in accordance with the national legislation of the countries through which they pass.
As for long-term solutions, I think it is necessary to sign the Armenia-Azerbaijan peace treaty with the mutual recognition of the borders reaffirmed by the agreement of December 8, 1991. Armenia is ready for the opening of communications and the construction of new communication routes in the region, in accordance with the national legislations of the countries through which they pass.
We also attach importance to the settlement of the Nagorno-Karabakh issue, which will guarantee the rights and security of the Armenians of Nagorno-Karabakh. I think the start of Azerbaijan-Nagorno Karabakh discussions can be useful. In this context, I must emphasize the role of France as an OSCE Co-chair country.