Քննարկվել է 2023թ. պետբյուջեի նախագծի մակրոտնտեսական, հարկաբյուջետային և ծախսային շրջանակը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն 2023թ. պետական բյուջեի նախագծի մակրոտնտեսական, հարկաբյուջետային և ծախսային շրջանակի վերաբերյալ:
Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը հանդես է եկել զեկուցումով՝ նշելով, որ 2023թ. պետական բյուջեի նախագիծը ձևավորվել է ՀՀ կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրով սահմանված՝ անվտանգային, տնտեսական և սոցիալական ոլորտների առաջնահերթությունների հիման վրա: Նախարարն անդրադարձել է մակրոտնտեսական ցուցանիշների և հարկաբյուջետային քաղաքականության կանխատեսումներին, մանրամասներ ներկայացրել ոլորտային ծախսերի և ըստ գերատեսչությունների առաջարկվող չափաքանակների վերաբերյալ:
Ներկայացված նախագծի առնչությամբ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, քննարկվել են Կառավարության ծրագրով սահմանված կապիտալ և ընթացիկ ծախսերին, ծախսային նոր նախաձեռնություններին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Վարչապետը հանձնարարել է պետական գերատեսչությունների ղեկավարներին՝ շարունակել ուշադրության կենտրոնում պահել կապիտալ ծախսերի պատշաճ կատարումը և մրցույթների հայտարարման գործընթացը:

В правительстве Армении обсуждены макроэкономические, фискальные и расходные рамки проекта государственного бюджета на 2023 год
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание о макроэкономической, фискальной и расходной рамках проекта государственного бюджета на 2023 год.
Министр финансов Тигран Хачатрян выступил с докладом, отметив, что проект государственного бюджета на 2023 год сформирован на основе приоритетов программы правительства Армении на 2021-2026 годы в области безопасности, экономической и социальной сферах. Министр коснулся прогнозов макроэкономических показателей и налогово-бюджетной политики, подробно представил отраслевые расходы и размеры предлагаемых ведомствам средств.
Состоялся обмен идеями относительно представленного проекта, был обсужден ряд вопросов, связанных с капитальными и текущими расходами в соответствии с программой правительства, а также новые инициативы по расходам.
Премьер-министр поручил руководителям государственных ведомств продолжать держать в центре внимания надлежащее исполнение капитальных расходов и процесс объявления тендеров.