Վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և հիշեցրել, որ սեպտեմբերի 26-ին աշխատանքային այցով գտնվել է Ֆրանսիայում, ինչը երկկողմ առանձնահատուկ հարաբերությունների վկայությունն է: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ փոխայցելությունների դինամիկան կնպաստի հայ-ֆրանսիական փոխգործակցության հետագա զարգացմանն ու խորացմանը: Վարչապետը կարևորել է նաև միջխորհրդարանական սերտ շփումները, ինչը էական նշանակություն է ունենում կառավարությունների միջև համագործակցության վրա: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այժմ ապրում ենք աշխարհաքաղաքական դժվարին ժամանակներ, այս համատեքստում, նա ընդգծել է երկկողմ սերտ և արդյունավետ փոխհարաբերությունների պահպանման անհրաժեշտությունը:
Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը բարձր է գնահատել երկկողմ միջխորհրդարանական համագործակցությունը և նշել, որ այցի շրջանակում մանրամասն տեղեկատվություն են ստացել Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքների վերաբերյալ: Պարոն Դըրվինազը նշել է, որ ուշադրությամբ հետևել են Ֆրանսիայի նախագահի և ՀՀ վարչապետի՝ սեպտեմբերի 26-ի հայտարարություններին և կարևորել, որ ֆրանսիական կողմը հասցեական նշել է ագրեսիան կիրառած կողմին:
Վարչապետն անդրադարձել է Էմանուել Մակրոնի հետ քննարկումներին և շեշտել Ֆրանսիայի առանցքային դերը՝ Հայաստանի նկատմամբ կիրառված ագրեսիայի հետևանքների հաղթահարման ուղդղությամբ իրականացվող աշխատանքներում: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է միջազգային դիտորդական առաքելության գործուղումն ադրբեջանական օկուպացիայի հետևանքով տուժած շրջաններ և սահմանային գոտի, ինչ կօգնի, որպեսզի միջազգային հանրությունն ուղիղ և ոչ թե միջնորդավորված տեղեկություններ ստանա:

Nikol Pashinyan receives the delegation of the France-Armenia friendship group of the French Senate
Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by Gilbert-Luc Devinaz, head of the France-Armenia friendship group of the French Senate.
The Prime Minister saluted the visit of the delegation to Armenia and reminded that he was on a working visit to France on September 26, which is the evidence of special bilateral relations. Nikol Pashinyan expressed hope that the dynamics of mutual visits will contribute to the further development and deepening of Armenian-French partnership. The Prime Minister also attached importance to close inter-parliamentary contacts, which is of significant importsnce for cooperation between governments. According to Nikol Pashinyan, we are currently living in difficult geopolitical period, and in this context, he emphasized the need to maintain close and effective bilateral relations.
Gilbert-Luc Devinaz highly appreciated the bilateral inter-parliamentary cooperation and noted that within the framework of the visit they received detailed information on the consequences of the aggression unleashed by Azerbaijan against the sovereign territory of the Republic of Armenia. Mr. Dervinaz noted that they carefully followed the statements of the President of France and the Prime Minister of Armenia on September 26 and emphasized that the French side mentioned the aggresor in a targetted manner.
The Prime Minister referred to the discussions with Emmanuel Macron and emphasized the key role of France in the works aimed at overcoming the consequences of the aggression against Armenia. Nikol Pashinyan highlighted the importance of sending an international observation mission to the regions affected by the Azerbaijani occupation and the border zone, which will help the international community to receive direct and not mediated information.