ՄԻՊ-ը հանդիպել է ԵԽ Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի գործադիր քարտուղարի հետ
Սեպտեմբերի 27-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հանդիպել է ԵԽ Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի (ԽԿԿ) գործադիր քարտուղար Ռեժիս Բրիլլատի հետ։
Պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման հնարավորության համար, կարևորել միջազգային գործընկերների հետ տարվող աշխատանքները և համագործակցությունը։
Գրիգորյանը Ռեժիս Բրիլլատին ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի՝ որպես Խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեությունը, իրականացվող մշտադիտարկումների արդյունքները, վերհանված խնդիրներն ու արձանագրվող հիմնական խախտումները՝ ընդգծելով նաև պետական մարմինների հետ համագործակցության արդյունքում գրանցած առաջընթացը:
Պաշտպանը անդրադարձել է նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործունեության վերաբերյալ տարեկան և արտահերթ զեկույցներով վերհանված համակարգային խնդիրներին:
Ներկայացնելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից սեպտեմբերի 16-ին հրապարակված արտահերթ զեկույցը՝ Պաշտպանը մատնանշել և հստակ օրինակներով գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ինչպես 2020թ. 44-օրյա պատերազմի, այնպես էլ վերջին ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կյանքի իրավունքի, խոշտանգումների, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի բացարձակ արգելքի խախտումները, զոհված զինծառայողների, մասնավորապես՝ կին զինծառայողների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի վայրագությունները:
Գործադիր քարտուղար Ռեժիս Բրիլլատը ներկայացրել է Կոմիտեի մանդատի առանձնահատկությունները, մատնանշել Կոմիտեի կողմից Հայաստանին արված առաջակությունների իրականացման նկատմամբ Պաշտպանի հաստատության մշտադիտարկման կարևորությունը: Գործադիր քարտուղարը տեղեկացրել է Պաշտպանին 2023թ. նախատեսվող Հայաստան մոնիթորինգային այցի մասին:

Armenian Ombudswoman met with the Executive Secretary of the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment
On September 27, 2022, The Human Rights Defender Ms. Kristinne Grigoryan held meetings with the Executive Secretary of the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) Mr. Régis Brillat.
Expressing her gratitude for the opportunity of the meeting, the Defender emphasized the importance of the work and cooperation with international partners.
During the meeting with the Executive Secretary of the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) Mr. Régis Brillat, Ms. Grigoryan presented the activities and the results of the monitoring of the Human Rights Defender’s Office, acting as the National Preventive Mechanism for the prevention of torture and ill-treatment. The Defender also presented the raised issues and the main violations that were registered, emphasizing the progress made as a result of cooperation with state bodies.
The Defender also referred to the systemic problems raised by the annual and ad hoc reports on the activity of the Human Rights Defender acting as the National Preventive Mechanism.
Presenting the ad hoc report published by the Human Rights Defender’s Office which was published on September 16, the Defender pointed out and presented with clear evidence the gross violations of the right to life, and the violations of the absolute prohibition of torture, and inhuman or degrading treatment by Azerbaijan, and the atrocities committed by the Azerbaijani armed forces against the bodies of killed Armenian servicemen, especially female servicepersons, both during the 44-day war in 2020, and the latest aggression on Armenia.
The Executive Secretary Mr. Régis Brillat presented the specifics of the Committee's mandate, and highlighted the importance of the monitoring conducted by the Defender’s Office on the implementation of the recommendations of the Committee made to Armenia. The Executive Secretary informed the Defender about the planned monitoring visit to Armenia in 2023.