Բայդենը պետք է պատասխան տա՝ արդյոք ԱՄՆ-ը կապ ունի գազատարների վթարի հետ․ Զախարովա
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը պարտավոր է պատասխանել հարցին՝ արդյո՞ք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները գիտակցել է իր սպառնալիքը «Հյուսիսային հոսք»-ի մասով։ Այս մասին իր Telegram ալիքում հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է RT-ն։
«2022-ի փետրվարի 7-ին Ջո Բայդենն ասել էր, որ «Հյուսիսային հոսք»-ին վերջ կտրվի, եթե Ռուսաստանը ներխուժի Ուկրաինա. «Եթե Ռուսաստանը ներխուժի, եթե տանկերը կամ զորքերը նորից անցնեն Ուկրաինայի սահմանը, ապա «Հյուսիսային հոսք 2» այլևս չի լինի։ Մենք դրա վերջը կտանք: Ես ձեզ խոստանում եմ, որ կկարողանանք դա անել»:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը պարտավոր է պատասխանել հարցին՝ արդյո՞ք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները գիտակցել է 2022-ի սեպտեմբերի 25-ի և 26-ի իր սպառնալիքը, երբ ՀՀ-1 և ՀՀ-2 երեք գծերում արտակարգ դեպք տեղի ունեցավ, որը նախնական որպես խողովակաշարի ճեղքվածք է որակավորվում՝ ենթադրություն հայտնելով դրանց պայթեցման մասին։
Մտադրության մասին հայտարարությունը հաստատվել է խոստմամբ: Մենք պետք է պատասխանատու լինենք մեր խոսքերի համար։ Ասվածը չհասկանալը չի ազատում պատասխանատվությունից։ Եվրոպան պետք է իմանա ճշմարտությունը»,- ասել է Զախարովան։

Байден должен ответить, связаны ли США с аварией на газопроводах
В своём Telegram-канале представитель российского МИД Мария Захарова опубликовала видео, на котором Байден во время пресс-конференции заявляет, что с ''Северным потоком'' будет покончено, ''если Россия вторгнется на Украину'', передает RT
''Мы покончим с этим... Я вам обещаю, мы сможем это сделать'', — сказал тогда президент США.
Как заявила Захарова, Джо Байден обязан ответить на вопрос, реализовали ли Соединённые Штаты Америки свою угрозу 25 и 26 сентября 2022 года, когда на трёх линиях газопроводов ''Северный поток'' и ''Северный поток — 2'' произошло чрезвычайное происшествие, которое предварительно квалифицируют как разрыв трубопроводов, высказывая предположения об их подрыве.
''Заявление о намерении было подкреплено обещанием. Надо нести ответственность за свои слова. Непонимание произносимого не освобождает от ответственности. Европа должна знать правду!'' — сказала дипломат.