Այս ամենը տեղի է ունենում մի հեռահար, կամ գուցե ոչ հեռահար նպատակով, որ մենք հրաժարվենք մեր պետականությունից. Փաշինյան
«Գիտեք՝ Հայաստանի հարավ-արևելյան ուղղությամբ ինժեներական աշխատանքներ իրականացնող մեր ստորաբաժանման ուղղությամբ հարվածներ են հասցվել: Սա ադրբեջանական ագրեսիայի հերթական դրսևորումն է»,-կառավարության այսօրվա նիստում հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը, փոխանցում է Panorama.am:
Նա տեղեկակցրեց, որ ինժեներական աշխատանքներն իրականացվելիս են եղել Հայաստանի տարածքում և հարված հասցրած ադրբեջանական ստորաբաժանումները նույնպես գտնվել են ՀՀ տարածքում
«Սա ագրեսիվ գործողությունների շարունակությունն է, Հայաստանի տարածքը օկուպացված է և մեր դիրքորոշումը միանշանակ է ու աներկբա՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է հետ քաշվեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքից»,-ասաց գործադիրի ղեկավարը:
Նշելով, որ Հայաստանը զինված ուժերի բարեփոխումների լայնածավալ գործընթաց  է սկսել՝ Փաշինյանն հայտարարեց, որ Արդբեջանը նման սադրանքներով փորձում է այնպես անել, որ ՀՀ-ն հնարավորություն չունենա իրականացնել բարեփոխումները:
«Բոլոր այն ուղղություններով, դեպքերում որտեղ հնարավոր է, ցավոք, նրանք որոշակի հաջողություն ունեն նաև մեր դաշնակիցների հետ հարաբերությունների իմաստով, որտեղ հնարավոր է, նրանք այնպես անեն, որ Հայաստանին զենք և ռազմամթերք չմատակարարվի: Մենք դեպքեր ունենք, որ հարյու միլիոնավոր դոլարներ վճարված են, բայց Հայաստանի նկատմամբ մատակարարումների պարտավորությունները չեն կատարվում՝ այդ թվում դաշնակից երկրների կողմից:
Սա ցավալի իրողություն է և մենք պետք է խորապես վերլուծենք այս իրադրությունը, բայց ամեն դեպքում ուզում եմ ընդգծել, որ մենք պետք է խորապես արձանագրենք և հասկանանք ևս մեկ բան, որ այս ամենը տեղի է ունենում մի հեռահար, կամ գուցե ոչ հեռահար նպատակով, որ մենք հրաժարվենք մեր պետականությունից, հրաժարվենք ինքնիշխանությունից, տարածքային ամբողջականությունից զիջումներ անենք, բայց ուզում եմ նաև ընդգծել, որ ի հեճուկս բոլոր գործոնների՝ մենք վճռական ենք մեր անկախությունը, ինքնիշխանությւոնը, տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու գործում: Փառք բոլոր այն հերոսներին, որոնք կանգնած են ՀՀ անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության դիրքերոմ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Все это делается с одной целью – заставить нас отказаться от суверенитета, территориальной целостности, пойти на уступки: Пашинян
"Вы в курсе, что вчера удары были нанесены в направлении нашего подразделения, проводившего инженерные работы в юго-восточном направлении Армении. Это очередное проявление азербайджанской агрессии", – заявил на заседании правительства Армении 29 сентября Никол Пашинян, передает Panorama.am.
"И при этом должен констатировать, что инженерные работы проводились на территории Армении, и наносившие удар азербайджанские подразделения также находились на территории РА", – обратил внимание Пашинян.
"Это продолжение агрессивной политики, территория Армении оккупирована. И наша позиция определенна и однозначна: Вооруженные силы Азербайджана должны быть отведены с территории Республики Армения", – заявил Пашинян.
Отметив, что Армения начала широкомасштабный процесс реформирования вооруженных сил, Пашинян заявил, что Азербайджан подобными провокациями пытается подорвать осуществление Арменией реформ ВС.
"На всех тех направлениях, во всех тех случаях, где это возможно, к сожалению, они имеют некоторые успехи, также в плане отношений с нашими союзниками. И где это возможно, они пытаются сделать так, чтобы Армении не поставлялось вооружения и боеприпасов. У нас есть случаи, когда нами оплачено сотни миллионов долларов, но обязательства по поставкам оружия в Армению не выполняются, в том числе странами-союзниками.
Это, конечно, болезненная реальность, и мы должны глубоко проанализировать эту ситуацию. Но, в любом случае, хочу подчеркнуть, что мы должны зафиксировать и понять следующее: все это делается с одной далекоидущей, возможно, вовсе не далекоидущей целью – заставить нас отказаться от суверенитета, территориальной целостности, пойти на уступки.
Но хочу подчеркнуть также: мы, вопреки всем факторам, решительно настроены в деле отстаивания нашего суверенитета и нашей территориальной целостности. Слава героям, которые стоят на страже независимости, суверенитета и территориальной целостности РА", – сказал Пашинян.