ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագետներին ներկայացվեցին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Կութ բնակավայրի կրած վնասները
Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներին ներկայացրել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Կութ բնակավայրի կրած վնասները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Սանոսյանը դիվանագետներին ցույց է տվել Կութի համայնքապետարանի շենքը, դպրոցն ու բուժկետը, որը հրթիռակոծության է ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից:
«Այս ամենից ակնհայտ է դառնում, որ նրանք փորձել են կոնկրետ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ թիրախավորել»,-նշեց Գնել Սանոսյանը:
ՏԿԵ նախարարը ցույց տվեց նաև Կութի արոտավայրերը, որոնց մի մասի օգտվելու իրավունքից բնակիչները զրկված են:
«Այս բլուրը Հայաստանի  սուվերեն տարածքն  է,  բայց ագրեսիայից հետո հիմա այնտեղ ադրբեջանական զորքերն են:  Համայնքապետարանը, դպրոցը և ամբողջ գյուղը գտնվում են ուղիղ թիրախի տակ»,-հավելեց  նա:

Аккредитованным в Армении дипломатам представлен ущерб, нанесенный селу Кут в результате азербайджанской агрессии
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян представил представителям аккредитованного в Армении дипломатического корпуса ущерб, понесенный населенным пунктом Кут в результате азербайджанской агрессии. Как сообщает Арменпресс, Саносян показал дипломатам здания адмнистрации, школы и медицинского центра Кута, которые были разбомблены Азербайджаном.
''Из всего этого видно, что они пытались атаковать конкретные объекты гражданской инфраструктуры'', - сказал Гнел Саносян.
Министр также показал пастбища Кута, часть из которых жители не могут использовать.
''Эта возвышенность является суверенной территорией Армении, но после агрессии сейчас там находятся азербайджанские войска. Муниципалитет, школа и весь населенный пункт находятся непосредственно под мишенью'', — добавил он.