ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագետներին ներկայացվեցին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Կութ բնակավայրի կրած վնասները
Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներին ներկայացրել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Կութ բնակավայրի կրած վնասները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Սանոսյանը դիվանագետներին ցույց է տվել Կութի համայնքապետարանի շենքը, դպրոցն ու բուժկետը, որը հրթիռակոծության է ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից:
«Այս ամենից ակնհայտ է դառնում, որ նրանք փորձել են կոնկրետ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ թիրախավորել»,-նշեց Գնել Սանոսյանը:
ՏԿԵ նախարարը ցույց տվեց նաև Կութի արոտավայրերը, որոնց մի մասի օգտվելու իրավունքից բնակիչները զրկված են:
«Այս բլուրը Հայաստանի  սուվերեն տարածքն  է,  բայց ագրեսիայից հետո հիմա այնտեղ ադրբեջանական զորքերն են:  Համայնքապետարանը, դպրոցը և ամբողջ գյուղը գտնվում են ուղիղ թիրախի տակ»,-հավելեց  նա:

Foreign ambassadors visit Kut village to witness aftermath of Azerbaijani bombardments
Foreign ambassadors in Armenia visited the village of Kut to view the damages resulting from the Azerbaijani attack, Armenpress reports.
Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan briefed the diplomatic corps representatives on the damages.
The ambassadors visited the Kut town hall building, the local school and the clinic which were bombarded by Azerbaijani forces.
“It is clear that they tried to deliberately target specific civilian infrastructures,” Sanosyan said.
Sanosyan also showed the pastures which local farmers are unable to access following the attack.
“This hill is sovereign territory of Armenia, but after the aggression the Azerbaijani troops are deployed there. The town hall, school and the entire village are under their direct crosshairs,” he said.