Արցախի ԱԳ նախարարը երախտագիտություն է հայտնել Հայ դատի հանձնախմբին՝ Արցախին մշտապես սատարելու և Արցախի շահերը պաշտպանելու համար
Սեպտեմբերի 29-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը հանդիպում է ունեցել Հայ դատի ԱՄՆ Արևմտյան շրջանի հանձնախմբի ներկայացուցիչների հետ՝ ղեկավար Նորա Հովսեփյանի գլխավորությամբ։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԱՄՆ Հայ կրթական հիմնարկության խորհրդի անդամներ և մի խումբ բարերարներ։
Քննարկվել են Արցախում տարբեր ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր։
Նախարարը երախտագիտություն է հայտնել Հայ դատի հանձնախմբին՝ Արցախին մշտապես սատարելու և Արցախի շահերը պաշտպանելու համար։
Դավիթ Բաբայանը բարձր է գնահատել Հայ կրթական հիմնարկության ջանքերը գիտակրթական ոլորտում շոշափելի արդյունքների հասնելու ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ կառույցն իր ուրույն դերակատարությունն ունի հայ ժողովրդի մտավոր ներուժի զարգացման գործում։

Foreign Minister of Artsakh met with Representatives of the Armenian National Committee of America-Western Region
On September 29, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan had a meeting with representatives of the Armenian National Committee of America-Western Region headed by Chair Nora Hovsepian. Members of the Board of the Armenian Educational Foundation and a group of benefactors also participated in the meeting.
Issues related to the implementation of various programs in Artsakh were discussed.
The Minister expressed his gratitude to ANCA for constantly supporting Artsakh and protecting the interests of our Republic.
David Babayan highly appreciated the efforts of the Armenian Educational Foundation in achieving tangible results in the scientific-educational sphere, stressing that the institution has its specific role in the development of the intellectual potential of the Armenian people.
Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the USA and Canada Robert Avetisyan was also present at the meeting.