Եկել ենք այն եզրակացության, որ ճիշտ է զոհվածների անունները հրապարակել ինստիտուցիոնալ մեխանիզմով. Նիկոլ Փաշինյան
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհված զինծառայողների ամբողջական ցանկը չհրապարակելը չի նշանակում, թե այն գաղտնի է պահվում: Պարզապես նախորդ պատերազմի փորձը հաշվի առնելով՝ որոշում է ընդունվել նահատակների անունները հրապարակել ինստիտուցիոնալ մեխանիզմով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե սահմանային վերջին բախումներից շուրջ 15 օր անց ինչու դեռ չեն հրապարակվել ՀՀ Զինված ուժերի՝ Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով զոհված զինծառայողների անունները:
«Նաև 44-օրյա պատերազմի փորձը հաշվի առնելով՝ մենք եկել ենք եզրակացության, որ ճիշտ է զոհվածների՝ մեր նահատակների անունները ինստիտուցիոնալ նախատեսված մեխանիզմով հրապարակել: Դա զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամում արձանագրվող ցուցակն է, և անունները հրապարակվում է այնտեղ: 44-օրյա պատերազմի զոհերի անունների ամբողջական ցանկը նույնպես հրապարակվել է այնտեղ, և մենք կարծում ենք, որ այդպես պետք է լինի ինստիտուցիոնալ մոտեցումը: Բայց զոհերի անունների ամբողջական ցանկը չհրապարակելը չի նշանակում, որ դա գաղտնի է պահվում, որովհետև նույնականացված զոհերի ընտանիքները, բնականաբար, տեղեկացված են: Նաև հաշվի առնենք, որ կան մարմիններ, որ պետք է նույնականացվեն վերջնական», - պարզաբանեց վարչապետը:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ 2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո, ցավոք, դեպքեր են եղել, երբ սխալ անուններ են հրապարակվել, նույնիսկ եղել է դեպք, երբ հարազատները վիզուալ ճանաչել են, բայց հետո ԴՆԹ նույնականացմամբ այլ բան է պարզվել:
«Այդ պատճառով, նման թյուրիմացություններից խուսափելու համար ճիշտ է, որ կա գործող օրենքով սահմանված ինստիտուցիոնալ մեխանիզմ, որը պետք է հրապարակի այն դեպքերը, որոնք դե յուրե հաստատվել են», - հավելեց կառավարության ղեկավարը:

Имена погибших военнослужащих будут опубликованы посредством институционального механизма: премьер
Неопубликование полного списка имен военнослужащих, погибших в результате азербайджанской агрессии, не означает, что эти имена держатся в секрете. Просто с учетом опыта предыдущей войны было принято решение опубликовать имена жертв войны через институциональный механизм. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью Общественному телевидению сказал премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос, почему спустя 15 дней после последних пограничных столкновений до сих пор не обнародованы имена военнослужащих, погибших в результате нападения ВС Азербайджана на Армению.
''Также, учитывая опыт 44-дневной войны, мы пришли к выводу, что правильно обнародовать имена погибших, наших мучеников, через институционально спланированный механизм. Это список, зарегистрированный в Фонде страхования военнослужащих, и там будут опубликованы имена. Там же опубликован полный список имен жертв 44-дневной войны, и мы считаем, что это должно быть институциональным подходом.
Но не обнародование полного списка имен погибших не означает, что он держится в секрете, потому что семьи жертв, естественно, проинформированы. Также будем учитывать, что есть тела, которые необходимо окончательно идентифицировать'', — пояснил премьер-министр.
Пашинян напомнил, что после 44-дневной войны, к сожалению, были случаи, когда были опубликованы неправильные имена, был даже случай, когда родственники идентифицировали тело визуально, но позже ДНК-идентификация выявила иное.
''По этой причине, во избежание подобных недоразумений, будет правильно, чтобы существовал институциональный механизм, установленный действующим законодательством, который должен публиковать случаи, установленные де-юре'', — добавил глава правительства.