Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիայի որոշման վրա էական ազդեցություն են ունեցել Ուկրաինայի շուրջ իրադարձությունները. Փաշինյան
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից սեպտեմբերի 13-ին ռազմական էսկալացիա սկսելու որոշման վրա էական ազդեցություն են ունեցել Ուկրաինայի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նման կարծիք հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու Ադրբեջանը որոշեց հենց սեպտեմբերի 13-ին սկսել Հայաստանի դեմ ռազմական գործողությունները:
«Հենց կոնկրետ օրվա վերաբերյալ դժվար կլինի կռահումներ անել, բայց ժամանակաշրջանի առումով, կարծում եմ, որ էական է, որ միջազգային ամբողջ ուշադրությունը սևեռված է Ուկրաինայի դեպքերի վրա և Ուկրաինայի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա: Ի միջի այլոց, այդ առումով հատկանշական է 44-օրյա պատերազմի ժամանակաշրջանը՝ կորոնավիրուսի ժամանակաշրջանը, երբ ամբողջ միջազգային հանրությունը կենտրոնացած էր համավարակի և դրանից բխող ներքին խնդիրների վրա: Հիմա էլ նույն իրավիճակն է ամբողջ աշխարհում, որովհետև նաև Ուկրաինայի շուրջ տեղի ունեցող իրավիճակի բերումով երկրները առաջիկա ձմռան նախապատրաստության առումով շատ կենտրոնացած են այդ խնդիրների վրա»,- ասաց վարչապետը:
Ըստ Փաշինյանի՝ հնարավոր է, որ էներգետիկ բաղադրիչի կարևորության ավելացումը ունի որոշակի դերակատարում, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումները դառնում են ավելի ագրեսիվ:

Сентябрьская агрессия Азербайджана была связана в том числе с ситуацией вокруг Украины: Пашинян
На решение вооруженных сил Азербайджана начать военную эскалацию 13 сентября значительное влияние оказали события, происходящие вокруг Украины. Как сообщает Арменпресс, такое мнение высказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос, почему Азербайджан решил начать военные действия против Армении именно 13 сентября.
''Относительно точной даты сложно делать выводы, но с точки зрения периода я считаю важным, чтобы все международное внимание было сосредоточено на событиях в Украине и событиях, происходящих вокруг Украины. Среди прочих примечателен в этом плане период 44-дневной войны, период коронавируса, когда все мировое сообщество было сосредоточено на пандемии и вытекающих из нее внутренних вызовах.
Ситуация сейчас одинаковая во всем мире, потому что из-за ситуации вокруг Украины страны очень сосредоточены на этих вопросах в плане подготовки к предстоящей зиме'', - сказал премьер-министр.
По словам Пашиняна, возможно, определенную роль в том, что позиции Азербайджана становятся более агрессивными, играет возрастание значения энергетической составляющей.