Ճապոնիայի վարչապետը հայտնել է ՌԴ հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մտադրության մասին
Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան ասել է, որ չնայած Ռուսաստանի հետ Ուկրաինայի հարցում բարդ հարաբերություններին, Տոկիոն հաստատակամորեն հավատարիմ է ռուս-ճապոնական տարածքային խնդրի լուծմանը և խաղաղության պայմանագրի կնքմանը։
«Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի պատճառով ռուս-ճապոնական հարաբերությունները գտնվում են ծանր վիճակում, սակայն մենք խստորեն հավատարիմ ենք տարածքային խնդրի լուծման և խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությանը», - մեջբերում է ՌԻԱ Նովոստին նրա խոսքերը։
Սեպտեմբերի վերջին Ճապոնիան հաստատել է հակառուսական պատժամիջոցների նոր փաթեթը՝ ցուցակում ավելացնելով պաշտպանական արդյունաբերության հետ առնչվող 21 կազմակերպություն։
Ճապոնիայի իշխանությունները նաև էմբարգո են սահմանել Ռուսաստան մի շարք ապրանքների արտահանման վրա, որոնք պոտենցիալ կապված են քիմիական զենքի հետ։
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Կուրիլյան կղզիները տարածքային վեճի առարկա են մնում երկրների միջև: Այն ժամանակ Կուրիլներն անցել են ԽՍՀՄ-ին, բայց Տոկիոն պնդում է, որ Ճապոնիային շարունակում են պատկանել Կունաշիր, Շիկոտան, Իտուրուպ և Հաբոմայ կղզիները։ Ռուսաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար, որն այդպես էլ չի ստորագրվել, Ճապոնիան պահանջում է վերադարձնել կղզիները։

Отношения с РФ сложные, но Япония намерена заключить мирный договор – Кисида
Япония твердо придерживается курса решить территориальную проблему и заключить мирный договор с Россией. Об этом премьер-министр страны Фумио Кисида заявил во время программной речи в парламенте.
Отмечается, что 3 октября открылась внеочередная 210-я сессия парламента Японии.
"Из-за ситуации на Украине российско-японские отношения осложнены, но мы твердо придерживаемся курса по решению территориальной проблемы и заключению мирного договора", - сказал Кисида, передает РИА Новости.
Внеочередная 210-я сессия парламента открылась в Японии в понедельник. На ней выступил премьер-министр Кисида с программной речью.
Напомним, в марте 2022 года МИД РФ заявил, что Москва в качестве ответной меры на недружественные шаги Токио отказывается от ведения переговоров с Японией по мирному договору, прекращает безвизовые поездки граждан Японии на южные Курильские острова, выходит из диалога с Японией о налаживании совместной хозяйственной деятельности на южных Курилах. В посольстве Японии в Москве назвали это решение прискорбным и неприемлемым.