Ադրբեջանը հաստատել է, որ իր մոտ պահվում է 17 ռազմագերի. ՄԻԵԴ
Ադրբեջանը հաստատել է, որ Հայաստանի դեմ սեպտեմբերի 13-ին իրականացրած ագրեսիայի հետևանքով իր մոտ պահվում է  17 ռազմագերի։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին  լրագրողների հետ հանդիպման ասաց Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Դիանա Քարազյանն՝ ընդգծելով, որ ՄԻԵԴ–ն Ադրբեջանից մանրամասներ է պահանջել գերիների վերաբերյալ, բայց Ադրբեջանը, ինչպես միշտ, ընդհանուր տեղեկություն է տվել:
«Այս պահի դրությամբ գրասենյակն իր աշխատանքները կենտրոնացրել է ռազմագերիների հետ կապված հրատապ միջոց կիրառելու ուղղությամբ։ Սակայն Ադրբեջանը ոչ միշտ է այն ինֆորմացիան ներկայացնում, որը պահանջել է ՄԻԵԴ–ը։ Ադրբեջանը հաստատել է, որ իր մոտ 17 ռազմագերի է գտնվում, որոնց մասին շատ ընդհանուր տեղեկություն է տրամադրել»,–ասաց Քարազյանը։
Նրա խոսքով` ՄԻԵԴ–ն Ադրբեջանից մանրամասներ էր պահանջել գերիների վերաբերյալ, մասնավորապես` նրանց բուժզննման և այլ հարցերի հետ կապված, բայց Ադրբեջանը, ինչպես միշտ, ընդհանուր տեղեկատվություն է տվել։ Ադրբեջանի նման վարքագիծը, ըստ Քարազյանի, նորություն չէ։
Նա նաև հավելեց, որ այս պահին  44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանում պահվում է  շուրջ 30 գերի, որոնց թվում կան նաև քաղաքացիական անձինք:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից տարածվող տեսանյութերին, ընդգծեց, որ ԿԽՄԿ-ն, լինելով չեզոք մարդասիրական կազմակերպություն, իրավասություն  չունի հանրային հարթակում որևէ հայտարարություն անելու դեպքերի ու տեսանյութերի վերաբերյալ, բայց նման հարցերը գտնվում են իրենց մշտական հսկողության տակ:
«44-օրյա պատերազմի և 2022 թվականի ռազմական գործողությունների հետևանքով գերեվարված անձանց մենք  ամիսը մեկ անգամ այցելում ենք  և փորձում ենք այդ պարբերականությունը պահել: Այցելությունների ընթացքում գերիներին ենք  փոխանցում հարազատներից տեսանյութեր, նամակներ, զանգի հնարավորություն, և հակառակը»,- նշեց նա:

Азербайджан подтвердил, что есть 17 армянских военнопленных: ЕСПЧ
Азербайджан подтвердил, что есть 17 армянских военнопленных, захваченных в результате агрессии, совершенной против Армении 13 сентября. Как сообщает ''Арменпресс'', об этом на встрече с журналистами заявила заместитель главы Офиса предствителя по международным правовым вопросам Диана Каразян, подчеркнув, что ЕСПЧ запросил у Азербайджана подробности о пленных, но Азербайджан, как обычно, предоставил общие сведения.
''На данный момент офис сосредоточил свою работу на требовании применения экстренной меры. Азербайджан не всегда предоставляет запрашиваемую ЕСПЧ информацию. Азербайджан подтвердил, что есть 17 военнопленных, о которых он предоставил очень общую информацию'', - сказала Диана Каразян.
По ее словам, ЕСПЧ запросил у Азербайджана подробную информацию о пленных, в частности, о  медицинском осмотре и других вопросах, но Азербайджан, как обычно, предоставил общую информацию. По словам Каразян, такое поведение Азербайджана не ново.
Она добавила, что на данный момент в Азербайджане находятся около 30 пленных, захваченных в дни 44-дневной войны, в том числе и мирные жители.
Зара Аматуни, руководитель коммуникационных программ Армянского офиса Международного комитета Красного Креста, говоря о видеоматериале, распространенном Азербайджаном, подчеркнула, что МККК, будучи нейтральной гуманитарной организацией, не имеет полномочий делать какие-либо заявления, но такие вопросы находятся под их постоянным наблюдением.
''Мы раз в месяц посещаем лиц, захваченных в плен в результате 44-дневной войны и боевых действий 2022 года, и стараемся сохранять эту периодичность. Мы передаем пленным видеоролики, письма, телефонные звонки от их родных и от них родным'', - отметила она.