Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի ուժի կիրառումը Ադրբեջանի կողմից. Արմեն Գրիգորյանը՝ Fox News-ին
Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառումը և կոչ անի դուրս բերել ադրբեջանական զորքերը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հարցազրույց է տվել ամերիկյան «Ֆոքս Նյուզ» լրատվական հեռուստաընկերությանը՝ խոսելով սեպտեմբերի 13-14-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ իրականացված լայնածավալ ռազմական հարձակման և միջազգային հանրության արձագանքի մասին:
Այդ առումով Արմեն Գրիգորյանը բարձր է գնահատել Միացյալ Նահանգների կողմից ավելի հասցեական գնահատականները:
«Միջազգային հանրությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի՝ ինչպես Միացյալ Նահանգներն է անում: Միացյալ Նահանգները շատ հստակ էր իր ձևակերպումներում. նա կոչ արեց Ադրբեջանին դուրս բերել իր զորքերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից, և մենք կարծում ենք, որ միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի ուժի կիրառումը, որն արվել է Ադրբեջանի կողմից, և միջազգային հանրությունը պետք է աջակցի դիվանագիտական գործընթացին», - «Ֆոքս Նյուզ»-ին ասել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:
Ամերիկյան հեռուստաալիքը հիշեցրել է, որ մարտերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերսկսվել էին սեպտեմբերի 13-ին, երբ Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակվել էին Հայաստանի վրա: Ընդ որում, «Ֆոքս Նյուզ»-ն իր ձևակերպման մեջ շատ հստակ նշում է, որ ադրբեջանական ուժերն են հարձակում ձեռնարկել «իրենց արևմտյան հարևանի վրա»:
Այս համատեքստում ամերիկյան հեռուստաալիքը հիշեցրել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի մասին՝ նշելով, որ մեծամասամբ հայերով բնակեցված այս շրջանը խորհրդային ժամանակաշրջանում ինքնավար մարզի կարգավիճակ է ունեցել խորհրդային Ադրբեջանի կազմում, սակայն Խորհրդային Միության գոյության վերջին տարիներին զինված հակամարտություն է բռնկվել «քրիստոնյա հայերի» և «մուսուլման ադրբեջանցիների» միջև Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ:

Международная общественность должна осудить применение силы со стороны Азербайджана: интервью секретаря СБ РА Fox News
Международная общественность должна осудить применение силы со стороны Азербайджана и призвать вывести азербайджанские войска с суверенной территории Республики Армения.
Как передает ''Арменпресс'', секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в ходе рабочего визита в США дал интервью американскому информационному телеканалу ''Fox News'', в котором рассказал о широкомасштабном военном нападении Азербайджана на Армению, совершенном 13-14 сентября и о реакции международного сообщества.
Армен Григорян высоко оценил адресные оценки со стороны Соединенных Штатов.
''Международная общественность должна предпринять шаги, так как это делают Соединенные Штаты, и призвать Азербайджан вывести свои войска с суверенной территории Армении. Мы считаем, что необходимо осудить применение силы, совершенное Азербайджаном, и международная общественность должна содействовать дипломатическому процессу'', - сказал секретарь Совета безопасности.
Американский телеканал подчеркнул, что бои между Арменией и Азербайджаном возобновились 13 сентября, когда именно вооруженные силы Азербайджана напали на Армению.
Американский телеканал напомнил и о Нагорном Карабахе, отметив, что этот район, населенный в основном армянами, в советское время имел статус автономной области в составе Советского Азербайджана, однако в последние годы существования Советского Союза между ''христианами-армянами'' и ''азербайджанцами-мусульманами'' вспыхнул вооруженный конфликт.