Անընդունելի է որևէ փաստաթուղթ, որը կանտեսի ղարաբաղյան հակամարտության գոյությունը. Արցախի ԱԽ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ընդառաջելով ԱՀ Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական ուժերի առաջարկին, հոկտեմբերի 3-ին հրավիրել է ԱՀ անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ` բարձրաստիճան մի խումբ պաշտոնյաների, խորհրդարանական բոլոր ուժերի ներկայացուցիչների և ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդի մասնակցությամբ:
Քննարկվել են Արցախի Հանրապետության շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական վերջին զարգացումները։
Տեղի ունեցած շահագրգիռ քննարկումների արդյունքում ԱՀ անվտանգության խորհուրդը միաձայն հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Մտահոգված լինելով աշխարհում և մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներով պայմանավորված ծանր մարտահրավերներով,
Վերահաստատելով Արցախի Հանրապետության իշխանությունների գործադիր ու օրենսդիր թևերի դիրքորոշումները Արցախի ապագայի վերաբերյալ,
Հղում անելով Արցախի Հանրապետության նախագահի ս.թ. սեպտեմբերի 19-ի ուղերձին,
Հաշվի առնելով դրան հաջորդող նոր զարգացումները, մասնավորապես՝ սեպտեմբերի 30-ին Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությանը ՀՀ Վարչապետի տված հարցազրույցում հնչեցված որոշ մտքերի և տեսակետների շուրջ մեր հանրության մոտ առկա մտահոգությունները՝
Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստի բոլոր մասնակիցներով հայտարարում ենք.
1. Արձանագրում ենք, որ 2020թ. թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի և դրան հաջորդող երկամյա ռազմաքաղաքական զարգացումների հետևանքով փաստացի ունենք մի իրավիճակ, երբ Ադրբեջանը, Թուրքիայի անվերապահ աջակցությամբ, ձեռք է բերել ազդեցիկ լծակներ և ագրեսիվ կերպով դրանք օգտագործում է իր առավելապաշտական նկրտումներն իրականացնելու համար: Ադրբեջանի գործողություններն ուղեկցվում են ուժի և ուժի սպառնալիքի հետևողական կիրառմամբ, հայատյացության պետական քաղաքականության ահագնացող դրսևորումներով և միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի կոպտագույն այլ խախտումներով: Ադրբեջանը բոլոր լծակների կիրառմամբ ձգտում է ապահովել ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության հետ հարաբերություններում իր ճնշող և թելադրող դիրքը, այլև՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ցանկացած ձևաչափի ու ջանքերի վիժեցումը՝ հայտարարելով, որ ինքը պատերազմով լուծել է այդ հիմնախնդիրը: Դրան հակառակ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները և միջազգային այլ դերակատարներ տարբեր ձևակերպումներով վերահաստատել են հակամարտության գոյությունը և դրա համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
2. Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումը միշտ հստակ է եղել, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման արդյունքների լրիվ ու անսակարկելի ճանաչման հիման վրա: Անառարկելի է, որ 1991 թվականին Արցախի ժողովուրդը ինքնորոշվել է միջազգային իրավունքի և ԽՍՀՄ օրենսդրության նորմերին համապատասխան, և Արցախը երբևէ անկախ Ադրբեջանի կազմում չի եղել: Ընդ որում, Արցախի Հանրապետության միջազգայնորեն չճանաչված լինելը չի նշանակում Արցախի ժողովրդի բնական իրավունքների ու Արցախի Հանրապետության գոյության փաստի բացակայություն: Չնայած բոլոր դժվարություններին ու մարտահրավերներին, այսուհետ ևս մենք շարունակելու ենք մեր ընտրած ճանապարհը սեփական հայրենիքում մեր ճակատագիրն ինքնուրույն որոշելու և տնօրինելու ուղղությամբ:
3. Արցախի երկարաժամկետ ու կայուն անվտանգությունը պետք է ապահովվի թե՛ մեր սեփական պաշտպանական հնարավորությունների, թե՛ ռուս խաղաղապահների անժամկետ առաքելության և թե՛ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր հնարավոր գործիքակազմերի միջոցով: Սեփական պաշտպանական հնարավորությունների բարելավումը շարունակական աշխատանք է և գտնվում է մեր մշտական ուշադրության ներքո: Իսկ Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելությունը, չնայած վերջին ամիսների լրացուցիչ մարտահրավերներին, շարունակում է մնալ Արցախի ժողովրդի անվտանգության գլխավոր միջազգային երաշխիքը: Այս համատեքստում չափազանց վտանգավոր ենք համարում բնական դաշնակիցների հետ ավանդական հարաբերությունների վատթարացման փորձերը:
4. Արցախի Հանրապետությունը և արցախահայությունը կանգնած են Մայր Հայաստանի պետականության ու ժողովրդի կողքին բոլոր կենսական մարտահրավերների հաղթահարման հարցում, քանի որ դա են ենթադրում մեր համազգային արժեքներն ու շահերը: Մենք ընկալում ենք, որ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը միտված միջպետական պայմանագրի հնարավոր ստորագրումը կարող է դառնալ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան ու անվտանգ ապագայի և տարածաշրջանային կայունության ու խաղաղության երաշխավորման համար կարևոր հիմք: Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով այդ հարաբերություններում հայ ժողովրդի անտրոհելի մասի՝ արցախահայության շահերի անխուսափելի առկայությունն ու կարևորությունը՝ ընդգծում ենք, որ մեզ համար անընդունելի է որևէ փաստաթուղթ, որը կարող է անտեսել ղարաբաղյան հակամարտության գոյությունը, հարվածի տակ դնել դրա արդարացի կարգավորման հեռանկարը և սահմանափակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և դրա իրացման արդյունքների միջազգային ճանաչման հնարավորությունները, այդ թվում՝ տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հանդեպ դրա ստորադասման կեղծ օրակարգով: Այդ համատեքստում կարևորում ենք ԱՀ և ՀՀ իշխանությունների պարբերական խորհրդակցությունները թեմայի շուրջ, որոնց շրջանակներում ՀՀ վարչապետը ԱՀ նախագահին է ներկայացնում միջազգային բանակցությունների մանրամասներ, Նախագահն էլ իր հերթին՝ ԱՀ իշխանությունների դիրքորոշումները, այդ թվում՝ անհամաձայնությունները:
5. Անցած երեք տասնամյակների ընթացքում հայ ժողովրդի ազգային-ազատագրական պայքարի և պետականակերտման գործընթացի թե՛ տրամաբանությունը, թե՛ գործնական քայլերը կառուցվում էին ինչպես համահայկական ներուժի համախմբման, այնպես էլ մեր բարեկամների ու դաշնակիցների քաղաքական աջակցությունը ճիշտ հունով ուղղորդելու միջոցով: Հաշվի առնելով անցյալի դրական փորձը՝ հայ ժողովրդին բաժին հասած դժվարին ու ծանր այս մարտահրավերների հաղթահարման լավագույն գրավականը համազգային միասնության դրսևորումն է: Մենք միշտ բարձր ենք գնահատել ողջ հայ ժողովրդի և Հայաստանի Հանրապետության շարունակական աջակցությունը Արցախի Հանրապետությանը, առանց որի չէինք կարող արձանագրել բազում կարևոր հաջողություններ մեր պայքարում: Այդ առումով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության պահպանումն ու ամրապնդումը պարզապես այլընտրանք չունի: Համազգային արժեքներն ու շահերը ենթադրում են, որ անկախ ամեն ինչից՝ Մայր Հայաստանը պետք է մշտապես լինի Արցախի կողքին բոլոր ուղղություններով, հատկապես՝ Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորման և ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչման առումներով:
6. Անհերքելի է, որ Արցախի ապագայի շահառուն ողջ հայ ժողովուրդն է, և Հայաստանի ու Արցախի շահերը պետք է դիտարկել մեկ ամբողջության մեջ: Հաշվի առնելով հատկապես հետպատերազմյան համատեքստն ու մարտահրավերները՝ շեշտադրում ենք, որ քանի դեռ Արցախի Հանրապետությունը չի ընդգրկվել հակամարտության կարգավորման գործընթացում լիիրավ հիմունքներով և միջազգային բարձր ձևաչափի շրջանակներում, Հայաստանի Հանրապետությունն է պարտավորված ու լիազորված ներկայացնելու և պաշտպանելու Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու շահերը միջազգային հարթակներում: Այդ պարտավորություններն ու լիազորություններն ամրագրված են Հայաստանի Հանրապետության ներպետական և միջազգային մի շարք փաստաթղթերով, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ փաստաթղթերով և 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Ուստի, մենք պատրաստ ենք Ադրբեջանի հետ բանակցություններ վարել հակամարտության կարգավորման շուրջ՝ բանակցային լիարժեք ձևաչափի վերականգնման դեպքում, որտեղ Արցախի Հանրապետությունը ճանաչված է որպես լիիրավ կողմ:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները շարունակելու են օպերատիվ կերպով հետևել աշխարհի ու տարածաշրջանի զարգացումներին՝ ձեռնարկելով համապատասխան քայլեր իրավիճակից բխող ռիսկերի կառավարման ուղղությամբ»:

The President of the Artsakh Republic convened an extended sitting of the Security Council
Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan, meeting the proposal of the National Assembly's political forces convened an extended sitting of the Security Council with the participation of a number of high-ranking officials, representatives of all the parliamentary forces and Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church.
Recent military-political developments around the Artsakh Republic were on the discussion agenda.
Following the thorough discussions, the Security Council of the Artsakh Republic adopted a statement.
"Concerned by the serious challenges caused by current developments in the world and in our region,
Reaffirming the positions of the Artsakh Republic executive and legislative power branches regarding the future of Artsakh,
Referring to the September 19 address of the Artsakh Republic President,
Considering the new developments following it, in particular, concerns of our public regarding some of the thoughts and views expressed in the interview of the Premier of the Republic of Armenia given to the Armenian Public Television on September 30,
We, all the participants of the extended sitting of the Security Council of the Artsakh Republic, declare:
1. We record that as a result of the Turkish-Azerbaijani aggression of 2020 and the subsequent two-year military-political developments, we actually have a situation where Azerbaijan, with Turkey's unconditional support, has gained influential leverage and is aggressively using them to realize its most ambitious aspirations. Azerbaijan's actions are accompanied by consistent use of force and threat of force, aggravating manifestations of the Armenophobe state policy, and other gross violations of the fundamental norms of international law. Using all the levers, Azerbaijan strives to ensure its oppressive and dictating position not only in relations with the Republic of Armenia, but also to abort any format and efforts for the settlement of the Karabakh conflict, declaring that it has solved the problem by war. Contrary to that, the OSCE Minsk Group co-chair countries and other international actors have reaffirmed by different formulations the existence of the conflict and the need for its comprehensive settlement.
2. The position of the Artsakh Republic has always been clear: the Karabakh conflict should be settled on the basis of the full and non-negotiable recognition of the right of the people of Artsakh to self-determination and the results of its realization. It is undeniable that in 1991 the people of Artsakh declared independence in conformity with the norms of international law and USSR legislation, and Artsakh has never been part of independent Azerbaijan. Moreover, the fact that the Artsakh Republic is not recognized internationally does not mean that the people of Artsakh have no natural rights and the Artsakh Republic does not exist. Despite all the difficulties and challenges, from now on we will continue our chosen path towards determining and managing our own destiny in our own homeland.
3. The long-term and stable security of Artsakh should be ensured through our own defense capacities, the termless mission of Russian peacekeepers, and all possible tools of the Republic of Armenia. Improving our own defense capacities is an ongoing effort and is in the spotlight of our attention. The Russian peacekeeping mission, despite the additional challenges of recent months, continues to be the main international guarantee of the security of the people of Artsakh. Within this context, we consider the attempts to worsen traditional relations with natural allies as extremely dangerous.
4. The Artsakh Republic and the Artsakh Armenians stand by the statehood and people of Mother Armenia in overcoming all vital challenges, because it has been stipulated by our national values and interests. We perceive that the possible signing of an interstate agreement regulating the Armenia-Azerbaijan relations can become an important basis for guaranteeing the sovereign and safe future of the Republic of Armenia, regional stability and peace. However, taking into account the importance of the interests of the Artsakh Armenians, as an inseparable part of the Armenian people, in these relations, we emphasize that any document that may ignore the existence of the Karabakh conflict, undermine the prospect of its fair settlement, and limit the possibilities of international recognition of the right of the Artsakh people to self-determination and the results of its implementation is unacceptable for us, including the false agenda of its subordination to the principle of territorial integrity. Within this context, we highlight the periodic consultations between the authorities of the Artsakh Republic and the Republic of Armenia on the topic, within the framework of which the Prime Minister of the Republic of Armenia presents details of international negotiations to the Artsakh Republic President, and the President, in his turn, presents the positions of the Artsakh Republic authorities, including their disagreements.
5. During the past three decades, both the logic and the practical steps of the Armenian people's national-liberation struggle and state-building process were based on consolidating the pan-Armenian potential and directing the political support of our friends and allies in the right direction. Taking into account the positive experience of the past, the best guarantee for overcoming these difficult challenges faced by the Armenian people is the manifestation of national unity. We have always appreciated the consistent support of the entire Armenian people and the Republic of Armenia to the Artsakh Republic, without which we could not have recorded numerous important successes in our struggle. In that sense, there is simply no alternative to maintaining and cementing the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity. Our national values and interests imply that regardless of anything, Mother Armenia should always be next to Artsakh in all spheres, especially in terms of guaranteeing the security of the people of Artsakh and international recognition of the right to self-determination.
6. It is undeniable that the beneficiary of the future of Artsakh is the entire Armenian people, and the interests of Armenia and Artsakh should be seen as a single whole. Considering especially the post-war context and challenges, we highlight that as long as the Artsakh Republic is not included in the conflict resolution process as a full-fledged member and within the framework of a high international format, the Republic of Armenia is obliged and authorized to represent and protect the rights and interests of the people of Artsakh on international platforms. Those obligations and powers are fixed by a number of internal and international documents, including the OSCE documents and the tripartite declaration of November 9, 2020. Hence, we are ready to conduct negotiations with Azerbaijan on the settlement of the conflict, in case of restoration of the full-fledged format of negotiations, where the Artsakh Republic is recognized as a full party.
The authorities of the Artsakh Republic will continue to follow the geopolitical and regional developments, taking appropriate steps to manage the risks arising from the situation".