Դա, ըստ էության, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ հայ-ադրբեջանական հաշտության պայմանագրի տեքստի ադրբեջանական նախագիծը․ Տեր-Պետրոսյանի արձագանքը «Հայկական ժամանակ»-ի հրապարակմանը
ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մամուլի խոսնակ Արման Մուսինյանը հրապարակել է Տեր-Պետրոսյանի արձագանքը Նիկոլ Փաշինյանի ընտանեկան թերթի՝ «Հայկական ժամանակ»-ի հրապարակմանը, որում, հղում անելով սեփական աղբյուրներին, ներկայացվում են Ադրբեջանի՝ Հայաստանից ունեցած 5 հիմնական պահանջները։
«ՀՀ Առաջին նախագահի արձագանքը
Արձագանքը վերաբերում է ՀՀ վարչապետի անձնական/ընտանեկան լրատվամիջոցի այսօրվա հրապարակմանը, որն, ըստ էության, մերժողական պատասխան է ընդդիմության և իշխանության միջև երկխոսություն սկսելու առաջարկին:
Նախագահը գնահատում է այդ հրապարակումը՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ակնկալվող կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի պահանջների բացահայտման համար: Դա, ըստ էության, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ հայ-ադրբեջանական հաշտության պայմանագրի տեքստի ադրբեջանական նախագիծը, որի մանրամասներին, ինչպես նշվել էր ՀՀ Առաջին նախագահի սեպտեմբերի 26-ի հարցազրույցում, մինչ այժմ տիրապետում էին միայն վարչապետը և իշխանության վերին էշելոնի մի նեղ շրջանակ: Նույնպիսի նախագիծ, բնականաբար, պատրաստել է նաև Հայաստանը, որի մանրամասները չեն բացահայտվում, և ճիշտ է, որ չեն բացահայտվում՝ ելնելով քաղաքական խորհրդապահության նկատառումներից:
Հասկանալի է, որ նմանատիպ նախագծեր երկուստեք պատրաստվում են նաև հայ-թուրքական հարաբերությունների հաշտությանն ուղղված դիվանագիտական շփումների հարթակում: Այս պարագայում, անշուշտ, մեծ անակնկալներ չեն սպասվում: Հայ-թուրքական հաշտության պայմանագիրն, ըստ էության, շատ չի տարբերվելու Դավութօղլուի և Նալբանդյանի միջև 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին կնքված Ցյուրիխյան արձանագրություններից:
Այսպիսով, պետք է արձանագրել, որ իշխանությունների և ընդդիմության միջև Վեհափառ հայրապետի նախաձեռնած հարթակի անհրաժեշտությունը կարելի է սպառված համարել, ինչը, սակայն, ամենևին չի նսեմացնում Վեհափառի համառ ջանքերը, որոնք, սույն արձագանքի առիթը հանդիսացող հրապարակման փաստով, արդեն իսկ տվեցին իրենց արդյունքը: Ի դեպ, ՀՀ Առաջին նախագահը հարկ է համարում նաև ընդգծել, որ Վեհափառի նախաձեռնության շնորհիվ տեղի ունեցավ նշանակալից իրադարձություն. 1998 թվականից ի վեր՝ Հայաստանում կայացավ առաջին լուրջ քաղաքական բանավեճը»:

Необходимость в инициированной Верховным Патриархом между властью и оппозицией платформе можно считать исчерпанной: Левон Тер-Петросян
Первый президент Армении Левон Тер-Петросян отреагировал на сегодняшнюю публикацию личного/семейного СМИ премьера РА. Как передает Panorama.am, об этом на своей странице в социальной сети Facebook сообщил пресс-секретарь Левона Тер-Петросяна Арман Мусинян, написав:
"Реакция касается сегодняшней публикации личного/семейного СМИ премьер-министра РА, что, по сути, является отрицательным ответом на предложение начать диалог между оппозицией и властью.
Президент ценит эту публикацию – за раскрытие требований Азербайджана в рамках ожидаемого урегулирования армяно-азербайджанских отношений. Это, по сути, не что иное, как азербайджанский проект текста договора армяно-азербайджанского примирения, деталями которого, как указывалось в интервью Первого президента РА от 26 сентября, до этого владели только премьер-министр и узкий круг лиц в высшем эшелоне власти. Аналогичный проект, естественно, подготовила и Армения, подробности которого не разглашаются, и правильно, что не разглашаются, по соображениям политической скрытности.
Понятно, что подобные проекты на обоюдной основе подготавливаются также в рамках дипломатических контактов по нормализации армяно-турецких отношений. В этом контексте, естественно, особых ожиданий нет. Армяно-турецкое соглашение о примирении, по сути, мало чем будет отличаться от Цюрихских протоколов от 10 октября 2009 года, подписанных между Давутоглу и Налбандяном.
Таким образом, необходимо зафиксировать, что потребность в инициированной Верховным Патриархом платформе между властью и оппозицией можно считать исчерпанной, что, однако, не умаляет его упорных усилий, которые уже дали свои результаты.
Кстати, Первый Президент РА считает необходимым подчеркнуть, что благодаря инициативе Его Святейшества произошло знаменательное событие. Впервые с 1998 года в Армении состоялись серьезные политические дебаты".