Պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել. ԱԺ նախագահի հայտարարությունը հրաժարականի դիմումի մասին
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը 2022 թվականի հոկտեմբերի 3-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում և հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված:

Депутат НС Армении Ваагн Овакимян представил прошение об отставке: заявление председателя НС
Согласно ч.1 ст.155 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания", депутат НС РА Ваагн Овакимян 3 октября 2022 г. представил прошение об отставке.
В соответствии с ч.2 ст.155 Конституционного закона ''Регламент Национального Собрания'', в случае отзыва депутатом прошения об отставке в письменной форме в недельный срок после опубликования Председатель НС выступает с заявлением об этом, если депутат не отзывает прошение об отставке, то составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывается и оглашается Председателем НС. С опубликованием протокола отставка считается принятой.