Զելենսկին ուժի մեջ է դրել ԱԱՊԽ որոշումը Պուտինի հետ բանակցություններ վարելու անհնարինության մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ուժի մեջ է դրել Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի որոշումը՝ Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններ վարելու անհնարինության մասին։ Համապատասխան հրամանագիրը երեքշաբթի հրապարակվել է Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի կայքում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հայտարարել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններ վարելու անհնարինությունը»,- ասված է փաստաթղթում։
Զելենսկին երեքշաբթի օրը նաև ուժի մեջ է դրել դաշինքին արագացված կարգով Ուկրաինայի միանալու դիմումի տեքստը, որը հաստատվել է Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհրդի կողմից։

Ukrainian President Zelensky invokes decree on impossibility of holding talks with Putin
Ukrainian President Vladimir Zelensky has invoked a decree of the National Security and Defense Council (NSDC) of Ukraine on the impossibility of holding negotiations with Russian President Vladimir Putin, according to a decree published on the official website of the Ukrainian president’s office on Tuesday, TASS reports.
"To acknowledge the impossibility of holding negotiations with President of the Russian Federation Vladimir Putin," the document reads.
Zelensky ordered the country’s government to reinforce Ukrainian defense capabilities by means of increasing the volume of military and technical aid. The president also recommended the Supreme Rada speed up the process of passing relevant draft laws on the introduction of sanctions against Russia.