Բլինքենը երախտագիտություն է հայտնել ամուր խաղաղության համաձայնագրի հասնելու Երևանի և Բաքվի կողմից ձեռնարկվող դրական քայլերի համար
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը երախտագիտությունն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից կայուն խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերման ուղղությամբ ձեռնարկվող դրական քայլերի համար։ Այս մասին նա հայտարարել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ։
«Մեկ շաբաթվա ընթացքում, որը նշանավորվեց չափազանց մեծ բռնություններով, այդ թվում՝ հայ զինվորների և ականներից ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների մահով, նա ողջունել է նախարարների հոկտեմբերի 2-ի հանդիպումը՝ որպես խաղաղության գործընթացում ձեռնարկված կարևոր քայլ։ Պետքարտուղարը ողջունել է ռազմագերիների ազատ արձակումը և վերահաստատել ԱՄՆ հանձնառությունը՝ օգնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին լուծել խնդիրները խաղաղ ճանապարհով և ընդգծել է, որ դիվանագիտությունն է միակ ճանապարհը»,- ասված է Պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ:

Blinken expressed appreciation for the positive steps Armenia and Azerbaijan are taking towards reaching a sustainable peace agreement
During a telephone conversation with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan in a trilateral format, Secretary of State Antony Blinken expressed appreciation for the positive steps Armenia and Azerbaijan are taking towards reaching a sustainable peace agreement.
''In a week that has been marked by too much violence, including the deaths of Armenian soldiers and Azerbaijani civilians in landmine explosions, he welcomed the meeting between the ministers on October 2 as an important step forward in the peace process.  The Secretary commended the release of POWs and reiterated our commitment to helping Armenia and Azerbaijan resolve issues peacefully and underscored that diplomacy is the only way forward'', the statement issued by US State Department reads.