Բլինքենը երախտագիտություն է հայտնել ամուր խաղաղության համաձայնագրի հասնելու Երևանի և Բաքվի կողմից ձեռնարկվող դրական քայլերի համար
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը երախտագիտությունն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից կայուն խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերման ուղղությամբ ձեռնարկվող դրական քայլերի համար։ Այս մասին նա հայտարարել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ։
«Մեկ շաբաթվա ընթացքում, որը նշանավորվեց չափազանց մեծ բռնություններով, այդ թվում՝ հայ զինվորների և ականներից ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների մահով, նա ողջունել է նախարարների հոկտեմբերի 2-ի հանդիպումը՝ որպես խաղաղության գործընթացում ձեռնարկված կարևոր քայլ։ Պետքարտուղարը ողջունել է ռազմագերիների ազատ արձակումը և վերահաստատել ԱՄՆ հանձնառությունը՝ օգնելու Հայաստանին և Ադրբեջանին լուծել խնդիրները խաղաղ ճանապարհով և ընդգծել է, որ դիվանագիտությունն է միակ ճանապարհը»,- ասված է Պետդեպարտամենտի հաղորդագրության մեջ:

Блинкен выразил признательность за позитивные шаги Еревана и Баку для достижения прочного мирного соглашения
Госсекретарь США Энтони Блинкен выразил признательность за позитивные шаги, предпринимаемые Арменией и Азербайджаном для достижения прочного мирного соглашения. Об этом он заявил в ходе телефонной беседы с главами МИД Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым.
''В течение недели, которая была отмечена слишком большим количеством насилия, в том числе гибелью армянских солдат и азербайджанских мирных жителей в результате взрывов наземных мин, он приветствовал встречу министров 2 октября как важный шаг вперед в мирном процессе. Госсекретарь приветствовал освобождение военнопленных и подтвердил приверженность  США в оказании содействия Армении и Азербайджану в решении проблем мирным путем, а также подчеркнул, что единственным способом продвижения вперед является дипломатия'', - отмечается в сообщении Госдепа, передает News.am