ՄԻԽ-ում ներկայացվել է ՀՀ նախաձեռնած հայտարարությունը թվային տեխնոլոգիաների և ատելության խոսքի վերաբերյալ
Ժնևում Մարդու իրավունքների խորհրդի (ՄԻԽ) 51-րդ նստաշրջանի շրջանակներում անցկացվող «Ռասիզմը, ռասայական խտրականությունը, այլատյացությունը և անհանդուրժողականության այլ հարակից ձևերը. Դուրբանի հռչակագրի և գործողությունների ծրագրի իրականացումը և դրան հաջորդող միջոցառումները» ընդհանուր քննարկման ժամանակ Հայաստանի Հանրապետությունը հանդես է եկել թվային տեխնոլոգիաների և ատելության խոսքի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությամբ։
Հայաստանի այս նախաձեռնությունը համահեղինակել են 38 պետություններ ՄԱԿ բոլոր տարածաշրջանային խմբերից։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է, որ թեև թվային տեխնոլոգիաները, ներառյալ` արհեստական բանականությունը, հնարավորություններ և առավելություններ են ընձեռում, դրանց նախագծումը, զարգացումը, տեղակայումը և չարաշահումը կարող են նաև ռիսկեր պարունակել հիմնարար իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության տեսանկյունից: Միաժամանակ խորը մտահոգություն է հայտնվում վերջին տարիներին առցանց ատելության խոսքի և հետապնդումների աճի կապակցությամբ:
Համատեղ հայտարարության համահեղինակները շեշտում են, որ թվային դարաշրջանում անհրաժեշտ է հիմնավորապես պահպանել, պաշտպանել և խթանել կարծիքի և խոսքի ազատության իրավունքը՝ ընդգծելով, որ սոցիալական հարթակները ձգտում են պայքարել ատելության խոսք և հանցագործություններ հրահրող պետական և ոչ պետական դերակատարների չարաշահումների դեմ:
Համատեղ հայտարարության ամբողջական տարբերակը և համահեղինակների ցանկը հասանելի են հետևյալ հղումով՝ https://bit.ly/3yazRFt

В СПЧ представлено инициированное Арменией Совместное заявление о цифровых технологиях и разжигании ненависти
В ходе общих прений на тему «Расизм, расовая дискриминация, ксенофобия и связанные с ними формы нетерпимости: выполнение и реализация Дурбанской декларации и Программы действий», состоявшихся в рамках 51-й сессии Совета по правам человека (СПЧ) в Женеве Армения 4 октября выступила с Совместным заявлением о цифровых технологиях и разжигании ненависти. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД Армении.
Отмечается, что эту инициативу Армении поддержали 38 государств из всех региональных групп ООН.
В Заявлении подчеркивается, что, хотя цифровые технологии, включая искусственный интеллект, открывают все больше возможностей и преимуществ, тем не менее их проектирование, разработка, развертывание и неправомерное использование могут также создавать риски для основных прав, демократии и верховенства закона. Была выражена глубокая обеспокоенность в связи с увеличением количества разжигающих ненависть высказываний и домогательств в интернете.
Соавторы Совместного заявления подчеркнули необходимость принципиального сохранения, защиты и поощрения права на свободу мнений и их свободное выражение в эпоху цифровых технологий. Было подчеркнуто, что несколько платформ социальных сетей пытались противостоять вызовам, связанным с ненавистническими высказываниями и преступлениями на почве ненависти, спровоцированными государственными и негосударственными субъектами.