ՀՀ վարչապետին զեկուցվել է տարածաշրջանում ՀԱՊԿ-ի դերի ցուցադրման կոնկրետ քայլերի մասին. ՌԴ դեսպան
Հայաստան կատարած այցի ժամանակ ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հանդիպել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ NEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողների հետ հոկտեմբերի 5-ի հանդիպմանն ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի Արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Դեսպանի տեղեկացմամբ՝ Զասը զեկուցել է այն կետերի մասին, որոնք ՀԱՊԿ-ի միավորված շտաբի քարտուղարությունը մտադիր է ձևակերպել անդամ պետությունների ղեկավարների քննարկման համար։ «Ես կարծում եմ, որ խոսքը կոնկրետ քայլերի մասին է, որոնք պետք է գործնականում ցույց տան տարածաշրջանում կազմակերպության ներկայությունն ու դերը»,- ավելացրել է Կոպիրկինը։
Նշենք, որ ՀԱՊԿ-ի պասիվ արձագանքը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ ադրբեջանական ագրեսիային առաջ է բերել ինչպես Հայաստանի իշխանությունների, այնպես էլ հասարակության անվստահությունը կազմակերպության հանդեպ, հնչում են անմիջական պարտավորությունների չկատարման մասին հայտարարություններ։

Премьеру Армении доложено о конкретных шагах по демонстрации роли ОДКБ в регионе: посол России
На прошлой в Армению еще раз прибыл генсек ОДКБ Станислав Зась, который встретился с премьер-министром Николом Пашиняном. Как передает NEWS.am, об этом в беседе с журналистами 5 октября заявил Чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин.
По информации посла, Зась докладывал о тех рекомендациях, которые секретариат объединенного штаба ОДКБ намерен сформулировать для рассмотрения главами государств-членов. ''Я думаю, что речь идет о конкретных шагах, которые должны на практике показать присутствие и роль Организации в этом регионе'', – добавил Копыркин.
Отметим, что пассивная реакция ОДКБ на азербайджанскую агрессию в отношении суверенной  территории Армении вызвала как у властей Армении, так и общества недоверие к Организации, звучат заявления о невыполнении прямых обязательств.