Պատերազմները կանխում կամ հաղթում են ուսուցիչների՝ կյանքի մարտահրավերներին պատրաստ սերունդներ կրթելու շնորհիվ. Ալեն Սիմոնյան
Ալեն Սիմոնյանի շնորհավորական ուղերձն Ուսուցչի տոնի առթիվ.
Սիրելի՛ ուսուցիչներ,
Շնորհավորում եմ մասնագիտական տոնի առթիվ: Մեծ գաղտնիք բացած չեմ լինի, եթե ասեմ, որ յուրաքանչյուր մարդ իր կյանքում ունի իր ուսուցիչը, ում խորհուրդները երբեք չեն հնանում, իսկ փոխանցած գիտելիքը միշտ ճիշտ պահին է պետք գալիս: Հայտնի խոսք է, որ հնարավոր պատերազմները կանխում կամ հաղթում են՝ դպրոցում ստացած գիտելիքների և ուսուցիչների խորիմաստ շրջահայացության ու կյանքի մարտահրավերներին պատրաստ սերունդներ կրթելու ունակության շնորհիվ:
Մաղթում եմ, որ երբեք բացառիկ հեղինակության տիտղոսը չզիջեք, չթուլանաք ու շարունակեք ծնողական ջերմությամբ սիրել տալ ուսումը: Անվիճելի է, որ ձեզ է վստահված սերունդների միջև դեսպանի ու թարգմանչի դերը, դուք կարողանում եք երեխային դարձնել աշակերտ ու հետո՝ քաղաքացի:

Возможные войны предотвращаются или побеждаются благодаря полученным в школе знаниям и глубокому предвидению педагогов: Ален Симонян
Поздравление Ален Симоняна с Днем учителя:
Дорогие учителя!
Поздравляю с профессиональным праздником. Не открою большого секрета, если скажу, что у каждого человека в жизни есть учитель, советы которого никогда не стареют, а переданные знания оказываются необходимыми в нужное время. Известна мысль, что возможные войны предотвращаются или побеждаются благодаря полученным в школе знаниям и глубокому предвидению педагогов, их умению воспитывать поколения, готовые к жизненным вызовам.
Желаю никогда не отказываться от звания исключительного авторитета, не сникать и с родительской нежностью продолжать прививать любовь к учебе. Бесспорно, вам доверена роль посла и переводчика между поколениями, вы способны сделать из ребенка ученика, а затем и гражданина.