Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական համագործակցությունը սրընթաց աճ է ցուցադրում. Սերգեյ Լավրով
Գոհունակությամբ փաստում եմ, որ ռուս-հայկական առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցությունը վերջին ամիսներին սրընթաց աճ է ցուցադրում։ Զգալի է ավանդ է ներդնում ինտեգրացիոն պոտենցիալի համատեղ իրագործումը ԵԱՏՄ-ի շրջանակում։ Այս մասին նշվել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի՝ «EXPO-RUSSIA ARMENIA – 2022» Միջազգային 9-րդ արդյունաբերական ցուցահանդեսի և երևանյան 7-րդ բիզնես-համաժողովի մասնակիցներին հասցեագրված ուղերձում։
Ուղերձում, որն ընթերցել է Հայաստանում Ռուսաստանի Արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, նաև նշվել է. «Խորհրդանշական է, որ «EXPO-RUSSIA ARMENIA – 2022» Միջազգային 9-րդ արդյունաբերական ցուցահանդեսը և երևանյան 7-րդ բիզնես-համաժողովը տեղի են ունենում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի տարեթվին։ Ձեր գործնական հավաքն օրգանապես լրացնում է երկկողմ գործնական կոոպերացման խթանմանն ուղղված ջանքերը։ Համոզված եմ, որ միջոցառումը կնպաստի նոր հեռանկարային նախագծերի գործարկմանը՝ ի բարօրություն Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների»։
Սերգեյ Կոպիրկինը նշել է, որ պատահական չէ, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները միշտ շատ տպավորիչ են եղել և վերջին ժամանակներս աննախադեպ դինամիկա են ցուցադրում։

Торгово-экономическое сотрудничество с Арменией демонстрирует стремительный рост: Сергей Лавров
С удовлетворением констатирую, что российско-армянское торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество в последние месяцы демонстрирует стремительный рост. Ощутимую отдачу привносит и совместная реализация интеграционного потенциала в рамках ЕАЭС. Об этом говорится в послании министра иностранных дел России Сергея Лаврова участникам 9-ой Международной промышленной выставки ''EXPO-RUSSIA ARMENIA – 2022'' и 7-ого Ереванского бизнес-форума.
В послании, которое зачитал Чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин, также отмечается:
''Символично, что 9-ая Международная промышленная выставка ''EXPO-RUSSIA ARMENIA – 2022'' и 7-ой Ереванский бизнес-форум проходят в год 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Россией. Ваш деловой слет органично дополняет энергичные усилия по наращиванию двусторонней практической кооперации. Убежден, что мероприятие будет содействовать запуску новых перспективных инициатив на благо народов России и Армении''.
Сергей Копыркин назвал неслучайным, что торгово-экономическое отношения между Арменией и Россией всегда были очень впечатляющим и в последнее время демонстрируют беспрецедентную динамику.