Կասպյան երկրներն ստիպված են աշխատել բարդ պայմաններում. Միշուստին
Կասպյան տարածաշրջանի երկրներն աշխատելու են բարդ՝ գլոբալ տնտեսության տուրբուլենտության եւ աշխարհառազմավարական լարվածության պայմաններում, հավաքական Արեւմուտքն աճող ճնշում է գործադրում երկրների վրա, որոնք պաշտպանում են իրենց շահերը, ասել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Մոսկվայում ընթացող Կասպյան տնտեսական համաժողովի լիագումար նիստում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք ստիպված ենք աշխատել բարդ՝ գլոբալ տնտեսության տուրբուլենտության եւ աշխարհառազմավարական լարվածության պայմաններում։ Հավաքական Արեւմուտքը, փորձելով պահպանել իրեն հարմար առկա աշխարհակարգը, աճող ճնշում է գործադրում այլ երկրների վրա։ Առաջին հերթին՝ նրանց վրա, որոնք պաշտպանում են իրենց ազգային շահերը եւ պատրաստ չեն խաղալ արեւմտյան կանոններով։ Դա այդ թվում նաեւ Ռուսաստանն է»,- ասել է Միշուստինը։
Կասպյան տնտեսական համաժողովը տեղի է ունենում Մոսկվայում հոկտեմբերի 5-6-ին։ Միշուստինի հետ միասին գագաթաժողովին մասնակցում են Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Հիդայաթ օղլու Ասադովը, Ղազախստանի վարչապետ Ալիխան Սմայիլովը, Իրանի առաջին փոխվաչապետ Մոհամադ Մոհբերը եւ Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Խոջամիրաթ Գելդիմուրադովը։

Странам Каспия предстоит работать в сложных условиях, заявил Мишустин
Странам Каспийского региона предстоит работать в сложных условиях - турбулентности глобальной экономики и геостратегической напряженности, коллективный Запад оказывает нарастающее давление на страны, которые отстаивают свои интересы, заявил премьер-министр РФ Михаил Мишустин на пленарном заседании Каспийского экономического форума в Москве, передает РИА Новости.
"Работать нам предстоит в сложных условиях – турбулентности глобальной экономики и геостратегической напряженности. Коллективный Запад в попытках сохранить существующий удобный ему миропорядок оказывает нарастающее давление на другие страны. В первую очередь на те, которые отстаивают свои национальные интересы и не готовы играть по западным правилам. Это, в том числе, и Россия", - сказал Мишустин.
Каспийский экономический форум проходит в Москве 5-6 октября. помимо Мишустина участники саммита - премьер Азербайджана Али Идаят оглу Асадов, премьер Казахстана Алихан Смаилов, первый вице-президент Ирана Мохаммад Мохбер и вице-премьер Туркменистана Ходжамырат Гельдымурадов.