Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրներին և ՄԱԿ անդամ մյուս 190 երկրների ճանաչել ԼՂՀ-ն. Արցախի ԱԺ խմբակցություններ
Արցախի ԱԺ խմբակցությունները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ ԴԺՀ-ի, ԼԺՀ-ի, Խերսոնի և Զապորոժեի մարզերի ՌԴ-ին վերամիավորման վերաբերյալ:
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«Նկատի ունենալով Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության անկախության ճանաչումը և դրան հաջորդած 2022 թ. սեպտեմբերի 30-ին վերոհիշյալ երկրամասերի, Խերսոնի և Զապորոժեի մարզերի վերամիավորումը ՌԴ-ին՝ ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները արձանագրում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը 1991թ. իրավական առումով անթերի իրացրել է ինքնորոշման իր իրավունքը՝ միջազգային իրավունքի նորմերին, ժողովրդավարության սկզբունքներին և այդ ժամանակ գործող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը համապատասխան: Միջազգային հանրությունը Ադրբեջանը ճանաչել էր որպես անկախ պետություն  ԽՍՀՄ ներքին օրենսդրությամբ որոշված սահմաններում: Ըստ այդ օրենսդրության՝ Ադրբեջանի անկախության ձեռք բերման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղը տվյալ երկրի հետ որևէ առնչություն չուներ, այլապես նա չէր ընդգրկվի ՄԱԿ-ի կազմում, ուստի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ոչ մի կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ:
Ընդունելով ՄԱԿ կանոնադրության առաջին հոդվածում ամրագրված ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքը և Արդարադատության միջազգային դատարանի 2010թ. հուլիսի 22-ի վճիռը, ըստ որի միջազգային իրավունքը չի արգելում այնպիսի անկախության հռչակումը, ինչպիսին Կոսովոյում էր, ԱՀ ԱԺ խմբակցությունները կոչ են անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին՝ Ռուսաստանի ԴաշնությանըԱմերիկայի Միացյալ Նահանգներին, Ֆրանսիային և ՄԱԿ անդամ մյուս 190 պետություններին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, դրանով իսկ ի չիք դարձնելով նրա բնակչության առջև ծառացած գոյաբանական լրջագույն սպառնալիքները:

The parliamentary factions of the Republic of Artsakh issued a statement today, calling on the OSCE Minsk Group Co-Chair countries - Russia, US and France, and the other 190 member states of the United Nations to recognize the Nagorno Karabakh Republic, Armenpress reports.
“Given the recognition of independence of Donetsk People’s Republic and Luhansk People’s Republic by the Russian Federation and the reunification of the aforementioned territories, Kherson and Zaporizhzhia regions to Russia on September 30, 2022, the factions of the National Assembly of the Republic of Artsakh record that the Nagorno Karabakh Republic has perfectly exercised its right to self-determination in 1991 from a legal point of view, in accordance with the norms of international law, the principles of democracy and the USSR legislation in force at that time.
The international community recognized Azerbaijan as an independent state within the limits determined by the internal legislation of the USSR. According to that legislation, at the time of Azerbaijan’s gaining independence, Nagorno Karabakh had nothing to do with that country, otherwise it would not have been included in the United Nations , thus, the territorial integrity of Azerbaijan has nothing to do with the Nagorno Karabakh Republic.
Accepting the principle of equal rights and self-determination of peoples as enshrined in Article 1 of the UN Charter, as well as the ruling of the International Court of Justice of July 22, 2010, according to which the declaration of independence of Kosovo did not violate international law, the National Assembly factions of the Republic of Artsakh call on the OSCE Minsk Group Co-Chair countries - Russia, US, France and the other 190 UN member states to recognize the Nagorno Karabakh Republic, thereby nullifying the most serious existential threats facing its population”, the statement reads.