Փրկենք Հայաստանը և Արցախը. Ֆրանսիայում անցկացված վազքարշավին մասնակցել են տեղի խորհրդարանականներ և քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ
Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում, «Վազել՝ հանուն հիշատակի» ասոցիացիայի և «Ֆրանսահայ երիտասարդություն» միության կողմիցՄարսելի քաղաքապետարանի հետ համագործակցությամբհոկտեմբերի 23-ին կազմակերպվել էր «Հիշողության 5 կմ և 10 կմ» համերաշխության վազքարշավի 6-րդ թողարկումըորն այս տարի կրում էր «Փրկենք Հայաստանը և Արցախը» խորագիրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդհանուր առմամբ վազքարշավին մասնակցել է 800 վազորդ, որոնց թվում Ֆրանսիայի Էքս-Մարսել-Պրովանս մետրոպոլի նախագահ, Բյուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի նախագահ Մարտին Վասսալը (Martine Vassal), Ազգային ժողովի պատգամավոր Անն-Լորանս Պետելը (Anne-Laurence Petel), այլ խորհրդարանականներ, քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ և բազմաթիվ ֆրանսիացիներ և ֆրանսահայեր։ Բոլոր վազորդները կրել են  «Փրկենք Հայաստանը և Արցախը» գրությամբ վերնաշապիկներ։
Վազքարշավի արդյունքներով տեղի է ունեցել հաղթողների պարգևատրման խորհրդանշական արարողություն, որին ներկա են գտնվել և ելույթներով են հանդես եկել նաև Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Սեբաստիան Դըլոգյուն (Sébastien DELOGU), Մարսելի քաղաքապետ Բենուա Պայանը (Benoît Payan) և այլք։
Մասնակիցների և ներկաների գնահատմամբ «Փրկենք Հայաստանը և Արցախը» վազքարշավի կազմակերպումը նպատակ ունի աշխարհում Հայաստանի և հայերի ձայնն ավելի լսելի դարձնել ընդդեմ ադրբեջանական ագրեսիայի և թույլ չտալ, որ կրկնվի նախորդ դարասկզբին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը։

6th edition of ‘5 & 10 km of Memory’ held in Marseille with the message ‘Save Armenia and Artsakh’
The 6th edition of the ‘5 & 10 km of Memory’ was organized on October 23 in Marseille, France, by the association “Courir Pour La Mémoire” (Run For Memory) and the French-Armenian Youth Union, in cooperation with the Marseille city hall.
This year the event is entitled “Save Armenia and Artsakh.”
There were 800 runners this year, including the president of the departmental council of Bouches-du-Rhône, president of the metropolis of Aix-Marseille-Provence, Martine Vassal, member of the National Assembly Anne-Laurence Petel, other lawmakers, representatives of city authorities, journalists, French citizens and French-Armenians.
All runners were wearing “Save Armenia and Artsakh” shirts.
An award ceremony for the winners took place, which was attended by French MP Sébastien Delogu and Mayor of Marseille Benoît Payan.
The participants and attendees said that “Save Armenia and Artsakh” run aims at voicing about the Azerbaijani aggression against Armenia around the world and not allowing the Armenian Genocide to be repeated.
‘5 & 10 km of Memory’ was founded in 2015 by the association “Courir Pour La Mémoire” and aims at fighting against genocides and denial.