Չինաստանը և ԱՄՆ-ը պետք է ամրացնեն կապերը և համագործակցությունը. Սի Ծինփին
Չինաստանը և ԱՄՆ-ը պետք է ամրացնեն կապերը և համագործակցությունը, ինչը կօգնի բարձրացնել կայունությունը և որոշակիությունն աշխարհում և նպաստել խաղաղությանն ու զարգացմանն ամբողջ աշխարհում։ NEWS.am-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշվել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի՝ Ամերիկա-չինական հարաբերությունների ազգային կոմիտեի ամենամյա ընթրիքի մասնակիցներին հղած շնորհավորական ուղերձում։
Նրա խոսքով՝ Չինաստանը պատրաստ է աշխատել ԱՄՆ-ի հետ փոխադարձ հարգանքի և փոխշահավետ համագործակցության հիման վրա, որպեսզի նոր դարաշրջանում գտնվի ճիշտ ճանապարհ երկու տերությունների խաղաղ գոյակցության համար, ինչն օգուտ կբերի ինչպես երկրներին, այնպես էլ ամբողջ աշխարհին։
Սի Ծինփինը հույս է հայտնել, որ Ամերիկա-չինական հարաբերությունների ազգային կոմիտեն կշարունակի ակտիվ դեր խաղալ՝ օգնելով չին-ամերիկյան հարաբերություններին վերադառնալ առողջ և կայուն զարգացման ուղի։

Chinese President Xi Jinping says willing to work with United States for mutual benefit
President Xi Jinping said China is willing to work with the United States to find ways to get along to the benefit of both, Chinese state television reported on Thursday, ahead of a possible meeting with U.S. President Joe Biden in Indonesia, Reuters reports.
As major powers, China and the United States should strengthen communication and cooperation to help provide stability to the world, Xi said in a message to an event of the National Committee on U.S.-China Relations on Wednesday.
The two countries have been at odds over China's policy towards Taiwan, China's relationship with Russia and more recently, U.S. efforts to prevent its semiconductor companies selling technology to Chinese companies.
China was recently infuriated by a string of visits by U.S. lawmakers to Taiwan. China said the United States was sending "dangerous signals" on the democratically governed island, which China claims as its own.