ՄԱԿ-ը պայմանավորվել է Թուրքիայի և Ուկրաինայի հետ ուկաինական ցորենի փոխադրման մասին
Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունը, Թուրքիան եւ Ուկրաինան կիրակի համաձայնեցրել են հոկտեմբերի 31-ին 16 նավերի երթուղու պլանը, որոնք գտնվում են թուրքական տարածքային ջրերում, տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
Այս մասին հայտարարությունն արվել է այն տեղեկությունից մեկ օր հետո, երբ Ռուսաստանը դադարեցրել է իր մասնակցությունը ցորենի սեւծովյան նախաձեռնությանը, որը  թույլ կտար իրականացնել պարենի արտահանումն ուկրաինական նավահանգիստներից։
Ստամբուլում, որտեղ աշխատում են ռուս, ուկրաինացի եւ թուրք ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ ՄԱԿ աշխատակիցները, Համակարգող համատեղ կենտրոնի (ՀՀԿ) հայտարարությունում նշվել է, որ Թուրքիայի, Ուկրաինայի եւ ՄԱԿ պատվիրակությունները պայմանավորվել են նաեւ երկուշաբթի օրվանից՝ հոկտեմբերի 31-ից, տեսչական ստուգում իրականացնել Ուկրաինայի նավահանգիստներից դուրս եկող 40 նավերում։

ООН договорилась с Турцией и Украиной об транспортировке украинского зерна
Организация Объединенных Наций заявила, что вместе с Украиной и Турцией согласовала план отправки 16 судов по Черному морю в рамках соглашения по экспорту украинского зерна, передает Голос Америки.
Организация Объединенных Наций, Турция и Украина в воскресенье согласовали план передвижения 31 октября 16 судов, которые находятся в турецких территориальных водах.
Объявление об этом было сделано на следующий день после того, как Россия приостановила свое участие к черноморской зерновой инициативе, которая позволяет осуществлять экспорт продовольствия из украинских портов.
В заявлении Совместного координационного центра (СКЦ) в Стамбуле, где работают российские, украинские, турецкие представители, а также сотрудники ООН, говорится, что делегации Турции, Украины и ООН также договорились о проведении с понедельника 31 октября инспекций на 40 судах, выходящих из портов Украины.