Առանց ԼՂ խնդրի հստակեցման հնարավոր չէ խաղաղության պայմանագիր կնքել. Արմեն Գրիգորյան
Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից հաղորդագրությունները հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ նպատակ ունեն  իրավիճակն էսկալացնելու, հետո ռազմական գործողություններ իրականացնելու: Այս մասին Civilnet-ին   տված հարցազրույցում նշել է ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, հաղորդում է News.am-ը։
«Այս պահին եւս շարունակում է վտանգը մնալ առկա, որ Ադրբեջանը կարող է ռազմական սադրանք՝ իրականացնել ՀՀ նկատմամբ: Մենք շարունակում ենք աշխատել մեր կարողությունները մեծացնելու, ինչպես նաեւ միջազգային հանրության հետ աշխատելու ուղղությամբ, որպեսզի թույլ չտանք այդպիսի էսկալացիա»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ սեպտեմբերի 13-ին, օրինակ, ՀՀ բանակի պատասխանը եւ միջազգային ներգրավվածությունը հնարավորություն տվեցին կանգնեցնելու ռազմական գործողությունները, բայց հնարավորություն չի տվել կանխել այն:
«Այսինքն միայն միջազգային մեխանիզմը արդյունավետ չի աշխատում, անհրաժեշտ է, որ մենք կարողանանք մեր կարողություններն ավելացնել, մեր բանակը բարեփոխել, որ կարողանանք բացառել Ադրբեջանի հետագա սադրանքը Հայաստանի ու ԼՂ նկատմամբ»,-ընդգծեց Արմեն Գրիգորյանը:
«Ինչքան սրում է իրավիճակն Ադրբեջանը, այնքան օրակարգային են դառնում արցախահայության իրավունքների եւ անվտանգության մասին քննարկումները եւ միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է մինչեւ տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր կնքելուն, ԱԺ քարտուղարն ասաց. «Եթե խաղաղության պայմանագիրը այն տարբերակով ենք կնքում, որը մենք առաջարկում ենք, հնարավորություն է ստեղծում նաեւ կանխել հնարավոր սադրանքները: Այն մեխանիզմները, որը մենք առաջարկել ենք խաղաղության պայմանագրի տեքստում, նաեւ երաշխիքներ է ստեղծում, օրինակ միջազգային գարանտորների մասին է խոսքը: Դեռ հստակ չի, թե ովքեր են լինելու այդ գարանտորները, դա բանակցությունների թեմա է: Հայաստանը գիտակցում է, որ այդ երաշխիքները երբեմն պատմության ընթացքում չեն աշխատել, բայց կարող են լինել դեպքեր, որ դրանք աշխատեն»:
Նա անդրադարձավ նաեւ խաղաղության պյմնագրի տարբերակներին, նկատելով, որ Հայաստանը բոլոր հարթակներում նույն բանն է ասում, եւ նույն օրակարգն է առաջ տանում. «Երեւէ տարբերություն չկա, թե որ հարթակում է ընթանում գործընթացը: Այս առումով, քանի որ Ադրբեջանը ներկայացրել էր խաղաղության պայմանագրի սկզբից 5 կետերը, այնուհետեւ այդ կետերը բացված տեքստ են ներկայացրել: Մենք այդ տեքստի վրա աշխատել ենք, դրա պատասխանն ունենք, այն արձրել ենք ավելի շրջանակային պայմանագրի տեսք ունեցող, դրա հիման վրա նաեւ նոյեմբերի 7-ին Վաշինգտոնում հանդիպում է տեղի ունեցել ԱԳ նախարարների միջեւ: Այդ տեքստը, կարծում եմ՝ համապարփակ է եւ կարողէ լուծել այն խնդիրները, որոնք գոյություն ունեն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Գնալով ավելի են հստակեցվում խաղաղության գործընթացի շրջանակները, հարցերը, այն ուղղությունները, որ աշխատելու ենք»:
Հարցին, թե արդյոք ռուսական առաջարկներն ուժի մեջ են, Արմեն Գրիգորյանը պատասխանեց. «Հայաստանը կոնկրետ դիրքորոշում ուներ, որ  Սոչիի հայտարարության մեջ նշվեն այդ առաջարկների մասին, բայց վերջնական տեքստում դա չի նշվել: Կշարունակենք աշխատել: Մեծ հաշվով այդ առաջարկները համահունչ են նաեւ այս ընթացքում գործընթացներին: Գլոբալ հաշվով այդ տեքստերը փոխկապակցված են իրար հետ:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կա 4 մեծ թեմա, որոնք ունեն ենթաթեմաներ: Առաջինը հումանիտար հարցերն են, բոլոր գերիների արագ ազատումը, երկրորդը ապաշրջափակումն է, դելիմիտացիայի, սահմանային անվտանգության հարցերի հանձնաժողովների աշխատանքը, եւ ԼՂ հիմնախնդրի լուծում:
Բնականաբար, բանակցություններում Ղարաբաղի հարցը քննարկվում է, մենք փնտրում ենք հնարավոր լուծում, թե ինչպես առաջ շարժվենք: Կա տարբերակ հարցն պագային թողնել, կամ ստեղծել միջազգային մեխանիզմ, որպեսզի ԼՂ-ի եւ Ադրբեջանի  միջեւ տեղի ունենա քննարկում իրավունքների ու անվտնգության վերաբերյալ:
Առանց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի լուծման, կամ գոնե հստակեցման, թե ինչպես է լուծվելու ԼՂ խնդիրը, հնարավոր չէ խաղաղության պայմանագիր կնքել: Շրջանցել ԼՂ խնդիրը հնարավոր չէ, այն բոլոր հանդիպումներում քննարկվում է, օրակարգում է»:
ԱԽ քարտուղարը նաեւ հավելեց, որ այս պահին քննարկումներ են գնում, թե ինչպես ԼՂ խնդիրը տարանջատել խաղաղության պայմանագրի գործընթացից. «Որովհետեւ երկար ժամանակ լուծում չէր գտնվում, թե ինչպես ԼՂ  խնդիրը խաղաղության պայմանագրում որպես գործընթացի մաս տեղավորել: Հիմա մենք փորձում ենք տարանջատել, բայց դրա համար երաշխիքներ են անհրաժեշտ: Առանց երաշխիքների հնարավոր չի լինելու խաղաղության պայմանագրում դա չարտացոլել»:

Без решения Нагорно-Карабахской проблемы невозможно заключить мирный договор: Секретарь СБ Армении
Сообщения Минобороны Азербайджана о ''нарушении режима прекращения огня'' направлены на эскалацию ситуации, а затем и на осуществление военных действий. Об этом в интервью Civilnet заявил секретарь Совбеза Армен Григорян, передает News.am
''На данный момент также сохраняется угроза того, что Азербайджан может совершить военную провокацию в отношении Армении. Мы продолжаем работать над увеличением наших возможностей, а также работаем с международным сообществом, чтобы не допустить такой эскалации'', - сказал он, добавив, что 13 сентября ответные действия армии РА и реакция международного сообщества дали возможность остановить военные действия, но не дали возможности предотвратить их.
''То есть только международный механизм не работает эффективно, необходимо, чтобы мы смогли увеличить свои возможности, реформировать нашу армию, чтобы исключить дальнейшую провокацию Азербайджана в отношении Армении и Нагорного Карабаха'', - подчеркнул Армен Григорян. ''Чем больше Азербайджан обостряет ситуацию, тем актуальнее становятся обсуждения прав и безопасности армян Арцаха и создание международного механизма'', - сказал он.
Что касается заключения мирного договора до конца года, секретарь Совбеза сказал: ''Если мы заключаем мирный договор по тому варианту, который мы предлагаем, то создаем возможность предотвратить возможные провокации. Те механизмы, которые мы предложили в тексте мирного договора, также создают гарантии, например, речь идет о международных гарантах. Пока не ясно, кто будут эти гаранты, это предмет переговоров. Армения осознает, что эти гарантии не всегда работали на протяжении истории, но могут быть случаи, когда они работают''..
Он коснулся также вариантов мирного договора, заметив, что Армения на всех площадках говорит одно и то же, и продвигает ту же повестку. По его словам, нет никакой разницы, на какой платформе идет процесс. Григорян напомнил, что Азербайджан представил 5 пунктов мирного договора, затем более развернутый текст. ''Мы работали над этим текстом, у нас есть ответ на этот вопрос, мы ему придали вид рамочного договора, а также на его основе 7 ноября в Вашингтоне состоялась встреча министров иностранных дел. Этот текст, думаю, является всеобъемлющим и может решить те проблемы, которые существуют между Арменией и Азербайджаном. Все больше уточняются рамки мирного процесса, вопросы, направления, по которым мы будем работать''.
На вопрос, в силе ли российские предложения, Армен Григорян заявил, что ''у Армении была конкретная позиция, чтобы в Сочинском заявлении были указаны эти предложения, но в окончательном тексте они не были отмечены''. ''Продолжим работать. По большому счету, эти предложения созвучны и процессам в этот период. В глобальном масштабе эти тексты взаимосвязаны'', - заявил Григорян.
По его словам, между Арменией и Азербайджаном есть 4 большие темы, у которых есть подтемы. ''Первая - гуманитарные вопросы, быстрое освобождение всех пленных, вторая - разблокирование, затем работа комиссий по делимитации, пограничной безопасности и решение нагорно-карабахской проблемы. Естественно, на переговорах обсуждается карабахский вопрос, мы ищем возможное решение, как двигаться вперед. Есть вариант оставить вопрос на будущее, или создать международный механизм для того, чтобы между Нагорным Карабахом и Азербайджаном состоялось обсуждение прав и безопасности. Без решения Нагорно-Карабахской проблемы или хотя бы уточнения того, как будет решаться карабахская проблема, невозможно заключить мирный договор. Обойти карабахскую проблему невозможно, она обсуждается на всех встречах, стоит на повестке дня''.
Секретарь Совбеза при этом добавил, что на данный момент идут обсуждения о том, как отделить карабахский вопрос от процесса мирного договора. ''Потому что долгое время не было решения, как сделать карабахскую проблему частью мирного договора, как часть процесса. Сейчас мы пытаемся разграничить темы, но для этого нужны гарантии. Без гарантий невозможно не отразить это в мирном договоре'', - заявил Григорян.