ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացների պատվիրակությանը
Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացների պատվիրակությանը:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները, ժողովրդավարության առաջմղման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ կատարվող քայլերը:
Քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ օրակարգին և ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ընթացքին վերաբերող հարցեր: Արձանագրելով, որ ԵՄ հետ առկա է ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է շարունակական և գործուն քայլերով ԵՄ հետ բազմոլորտ համագործակցության զարգացումը, այդ թվում՝ Արևելյան գործընկերության շրջանակում: Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության ու նշանակության վերաբերյալ:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակիցներին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները, անդրադարձ կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշմանը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում  կայնության ու խաղաղության հաստատմանը շարունակում են խոչընդոտել Ադրբեջանի առավելապաշտական մոտեցումները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության գործընթացների, տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման աշխատանքների զարգացումները:

Глава МИД Армении принял делегацию специальных посланников ЕС и государств-членов ЕС по вопросам Восточного партнерства
15 ноября министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял делегацию специальных посланников ЕС и государств-членов ЕС по вопросам Восточного партнерства.
Арарат Мирзоян представил реформы, осуществляемые правительством Армении в различных сферах, шаги, предпринятые в направлении продвижения демократии, защиты прав человека и укрепления верховенства права.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся двусторонней повестки Армения-ЕС и процесса реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. Подчеркнув, что с ЕС имеется политический диалог на высоком уровне, основанный на общих ценностях, Арарат Мирзоян отметил важность развития многоотраслевого сотрудничества с ЕС продолжительными и действенными шагами, в том числе в рамках Восточного партнерства. Стороны также обменялись мнениями о деятельности и значении наблюдательной миссии ЕС в Армении.
Министр Мирзоян представил собеседникам последствия азербайджанской агрессии 13-14 сентября, затронул позиции армянской стороны относительно урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, разрешения нагорно-карабахской проблемы. Министр иностранных дел РА подчеркнул, что установлению стабильности и мира в регионе продолжают препятствовать максималистские подходы Азербайджана.
В ходе встречи также обсуждались вопросы демаркации и пограничной безопасности, региональных экономических связей и разблокирования транспортных инфраструктур.