ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացների պատվիրակությանը
Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների Արևելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացների պատվիրակությանը:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները, ժողովրդավարության առաջմղման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ կատարվող քայլերը:
Քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ օրակարգին և ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ընթացքին վերաբերող հարցեր: Արձանագրելով, որ ԵՄ հետ առկա է ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն՝ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է շարունակական և գործուն քայլերով ԵՄ հետ բազմոլորտ համագործակցության զարգացումը, այդ թվում՝ Արևելյան գործընկերության շրջանակում: Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության ու նշանակության վերաբերյալ:
Նախարար Միրզոյանը զրուցակիցներին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները, անդրադարձ կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հանգուցալուծման վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշմանը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում  կայնության ու խաղաղության հաստատմանը շարունակում են խոչընդոտել Ադրբեջանի առավելապաշտական մոտեցումները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության գործընթացների, տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման աշխատանքների զարգացումները:

The Minister of Foreign Affairs of Armenia received the delegation of special envoys of the EU and EU member states on Eastern Partnership
On November 15, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan received the delegation of special envoys of the EU and EU member states on Eastern Partnership.
Ararat Mirzoyan presented the reforms implemented by the Armenian government in various fields, the steps undertaken towards promoting democracy, protecting human rights and strengthening the rule of law.
Issues on the Armenia-EU bilateral agenda and the implementation process of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement were discussed. Ararat Mirzoyan emphasized the importance of developing multi-sectoral cooperation with the EU through continuous and active steps, including within the framework of the Eastern Partnership noting that there is a high-level political dialogue with the EU based on common values. The sides exchanged views on the activity and significance of the EU observation mission in Armenia.
Minister Mirzoyan briefed the interlocutors the consequences of the Azerbaijani aggression of September 13-14, touched upon the position of the Armenian side regarding the normalization of the relations between Armenia and Azerbaijan and the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. The Minister of Foreign Affairs of Armenia stressed that the maximalist approaches of Azerbaijan continue to obstruct the establishment of stability and peace in the region.
During the meeting, the developments of border delimitation and border security processes, regional economic ties and unblocking of transport infrastructures were also discussed.