Ֆրանսիայի Սենատն ընդունել է Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձև
Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատն ընդունել է Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժմիջոցներ առաջարկող բանաձև։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջը։
Հաղորդագրության մեջ նշված է.
«Ի թիվս այլ դրույթների՝ Ֆրանսիայի Սենատի բանաձևը.
- պահանջում է հեռացնել Ադրբեջանի զինված ուժերը Հայաստանի սուվերեն տարածքից և հարգել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը;
- կոչ է անում ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և ապահովել նրանց վերադարձը հայրենիք;
- առաջարկում է Ֆրանսիայի կառավարությանը, եվրոպական գործընկերների հետ համագործակցաբար, պատասխան դիվանագիտական և տնտեսական միջոցներ նախատեսել Ադրբեջանի կողմից իրականացված ագրեսիան պատժելու նպատակով, այդ թվում՝ կիրառել պատժամիջոցներ, որոնք կթիրախավորեն Ադրբեջանի իշխանությունների ունեցվածքը, ինչպես նաև կնախատեսեն էմբարգո կիրառել Ադրբեջանից գազի և նավթի ներկրման հարցում;
- վերահաստատում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտությունը և առաջարկում կառավարությանը Լեռնային Ղարաբաղում հիմնել հումանիտար գրասենյակ;
- առաջարկում է կառավարությանը դիտարկել Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների ամրապնդմանն աջակցելու հնարավորությունը»։
Ըստ աղբյուրի՝ բանաձևը ներկայացրել են սենատորներ Բրունո Ռըտայոն, Քրիստիան Կամբոնը, Էլիան Ասասին, Պատրիկ Կանները, Էրվե Մարսեյը և Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը։
Նշվում է, որ բանաձևի ընդունման նիստին պատվո հյուրի կարգավիճակում ներկա են եղել Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։

The French Senate adopts resolution supporting Armenia and proposing sanctions against Azerbaijan
The Senate of the France Republic adopted a resolution supporting Armenia and proposing sanctions against Azerbaijan, ARMENPRESS reports the "Facebook" page of the Armenian Embassy in France informs.
"Among other provisions, the resolution of the French Senate.
- demands to remove the armed forces of Azerbaijan from the sovereign territory of Armenia and to respect the territorial integrity and sovereignty of Armenia;
- calls for the release of all Armenian prisoners of war and their return to the homeland;
- suggests that the French government, in cooperation with European partners, should elaborate diplomatic and economic measures to punish the aggression carried out by Azerbaijan, including imposing sanctions that will target the assets of the Azerbaijani authorities, as well as embargo on the import of gas and oil from Azerbaijan;
- reaffirms the need to recognize the Republic of Nagorno Karabakh and suggests the government to establish a humanitarian office in Nagorno Karabakh;
- suggests the government to consider the possibility of supporting the reinforcement of the defense capabilities of Armenia.
It is noted that Armenian Ambassador to France Hasmik Tolmajyan and Nagorno-Karabakh representative Hovhannes Gevorgyan were present at the resolution adoption session as guests of honor.