2023թ. ընթացքում ուժի մեջ կմտնի քաղաքացիների եկամուտների հայտարարագրման օրենսդրական պահանջը. խորհրդարանը քննարկում է գալիք տարվա գլխավոր ֆինանսական փաստաթուղթը
2023 թ. բյուջետային ծրագրերի հիմնական առանցքը շարունակելու է լինել անվտանգային միջավայրի, տնտեսական հզորացման, մարդկային կապիտալի զարգացման և մեր քաղաքացիների սոցիալական պաշտպանվածության ամրապնդումը` Կառավարության ծրագրով սահմանված թիրախներին համահունչ: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը` նոյեմբերի 16-ի ԱԺ նիստում ներկայացնելով 2023 թ. պետական բյուջեի մասին նախագիծը:
«Արագ տնտեսական զարգացումն այլընտրանք չունի. Ազգային ժողով ներկայացված բյուջեի նախագծի հիմքում ընկած հարկաբյուջետային քաղաքականությունն ուղղված է այդ նպատակին»,- նշել է նախարարը: Նրա խոսքով հարկային եկամուտների ավելացումը, ծախսային ծրագրերի նպատակայնության բարձրացումը, բյուջեի ֆինանսավորման նպատակով նոր փոխառու միջոցների ներգրավման և առկա պարտքի կառավարման արդյունավետության բարձրացումը հարկաբյուջետային քաղաքականության այն հիմնական ուղղություններն են, որոնք պետք է միտված լինեն մասնավոր հատվածի արագ զարգացմանը և ձևավորեն դրան նպաստող մակրոտնտեսական միջավայր:
«2023 թ. բյուջեի նախագիծը մշակվել է միջազգային և տարածաշրջանային դժվարին մարտահրավերների պայմաններում: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում համաշխարհային տնտեսական միջավայրը դարձել է ավելի անկայուն, միջազգային առևտուրը դանդաղել է, փոխադրումները դարձել են ավելի ծախսատար ու ժամանակատար, ապրանքների և ծառայությունների գները շարունակում են աճել ամբողջ աշխարհում»,- ընդգծել է զեկուցողը` հավելելով, որ նշված պայմանները բացասաբար են ազդել մեր տնտեսական միջավայրի վրա և բարձրացրել մակրոտնտեսական ռիսկերը:
Չնայած թվարկված անորոշություններին` Կառավարության ներկայացուցիչը փաստել է, որ այս տարվա տնտեսական ակտիվությունը գերազանցել է տարեսկզբից ի վեր քննարկված բոլոր սպասումները: 2022 թ. ինն ամիսների ընթացքում տնտեսական ակտիվությունն աճել է 14,1 տոկոսով, ինչի արդյունքում պետական բյուջեն սկզբնապես սահմանված հարկային եկամուտների պլանը գերակատարվում է: «Դա թույլ է տալիս ոչ միայն նախատեսված ծավալով ֆինանսավորել այս տարվա բյուջետային ծախսերը, այլև հատկացնել լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ` անվտանգային, տնտեսական և սոցիալական նոր ծրագրերի համար, ինչպես նաև արագացնել Կառավարության հնգամյա ծրագրով սահմանված նպատակների իրագործման ընթացքը»,- նշել է նախարարը:
Ըստ Տիգրան Խաչատրյանի` այս տարվա տնտեսական աճը կարող է դառնալ վերջին 15-20 տարիների ընթացքում արձանագրված ամենաբարձր աճի ցուցանիշներից մեկը: Նշվել է, որ 2023 թ. բարձր տնտեսական աճի ցուցանիշը պետք է լինի Կառավարության բարեփոխումների և տնտեսական քաղաքականության արդյունավետության չափման հիմնական ցուցիչը:
Գալիք տարվա ընթացքում Կենտրոնական բանկը կշարունակի բարձր տոկոսադրույքների քաղաքականությունը` ձգտելով 2023 թ. տարեվերջին վերադառնալ գնաճի համար օրենքով սահմանված 4 տոկոս չափին:
Նախարարը խոսել է նաև տնտեսական ակտիվության խթանմանը նպաստող Կառավարության քաղաքականությունից:
Զեկուցողի տեղեկացմամբ` 2023 թ. ընթացքում ուժի մեջ կմտնի քաղաքացիների եկամուտների հայտարարագրման օրենսդրական պահանջը: Առաջին անգամ հայտարարագրերը կներկայացվեն 2024 թ. գարնանը:

В течение 2023 г. войдет в силу законодательное требование представления гражданами декларации о доходах: парламент РА обсуждает главный финансовый документ будущего года
''Основным направлением бюджетных программ 2023 года по-прежнему будут укрепление среды безопасности, расширение экономических возможностей, развитие человеческого капитала и социальная защита граждан в соответствии с программными целями правительства'', - отметил 16 ноября на заседании НС министр финансов РА Т.Хачатрян, представляя проект Государственного бюджета РА на 2023 г.
''Быстрому экономическому развитию нет альтернативы. На это направлена ​​фискальная политика, лежащая в основе представленного в НС проекта бюджета'', - подчеркнул министр. По его словам, увеличение налоговых поступлений, повышение целенаправленности расходных программ, привлечение новых заемных средств для финансирования бюджета и повышение эффективности управления существующим долгом являются основными векторами фискальной политики, которые должны быть направлены на опережающее развитие частного сектора и формирование благоприятной макроэкономической среды.
''В 2023 г. проект бюджета разрабатывался в условиях сложных международных и региональных вызовов. За последний год мировая экономическая среда стала более нестабильной, международная торговля замедлилась, перевозки стали более затратными и трудоемкими, цены на товары и услуги во всем мире продолжают расти'', - заметил Т.Хачатрян, добавив, что указанные условия негативно повлияли на нашу экономическую среду и увеличили макроэкономические риски.
Представитель правительства заявил, что, несмотря на перечисленные неопределенности,  экономическая активность в этом году превзошла все ожидания: за девять месяцев 2022 г. экономическая активность увеличилась на 14,1 %, в результате чего план налоговых поступлений, первоначально установленный в государственном бюджете, перевыполнен. ''Это позволяет не только профинансировать расходы бюджета текущего года в запланированном объеме, но и направить дополнительные финансовые ресурсы на новые программы безопасности, экономической и социальной сферы, а также ускорить выполнение задач, поставленных правительством в пятилетней программе'', - отметил министр.
По Хачатряну, экономический рост в этом году может стать одним из самых высоких показателей роста, зафиксированных за последние 15-20 лет. Отмечено, что в 2023 г. показатель высоких темпов экономического роста должен быть основным показателем для измерения эффективности реформ и экономической политики правительства.
В течение будущего года ЦБ продолжит политику высоких процентных ставок, рассчитывая в 2023 г. вернуться к установленной законом 4-процентной ставке инфляции в конце года.
Министр также коснулся проводимой правительством политики стимулирования экономической активности.
По информации докладчика, в течение 2023 г. войдет в силу законодательное требование представления гражданами декларации о доходах. Впервые декларации должны быть поданы весной 2024 г..