ԱՄՆ-ի օգնությունն Ադրբեջանին աններելի և անընդունելի է. Բոբ Մենենդես
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ  Բոբ Մենենդեսը շեշտել է, որ ԱՄՆ-ի աջակցությունն Ադրբեջանին աններելի է և բարոյապես անընդունելի: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովից՝ սենատորն այս մասին ընդգծել է հանձնաժողովում լսումների ժամանակ՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ պետքարտուղարի՝  Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականի և ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ կովկասյան բանակցությունների գծով ավագ խորհրդականի առաջ:
Սենատորը նախ ընդգծել է, որ տարածաշրջանը խորը աշխարհաքաղաքական նշանակություն ունեցող հնագույն խաչմերուկ է՝ որպես կամուրջ Արևմուտքի և Ասիայի սրտի միջև: Սակայն շատ հաճախ կայսերական նկրտումներ ունեցող բռնապետերը Հարավային Կովկասում ապրողներին զոհ են դարձնում՝ որպես օրինակ նշելով Թուրքիայի կողմից աջակցություն ստացող  ադրբեջանական ագրեսիան հայերի դեմ: Նա հիշեցրել է, որ 2020 թվականին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը մոտ հարյուր հազար հայերի ստիպել է լքել Լեռնային Ղարաբաղում իրենց տները։ Սենատորը խոսել է նաև էթնիկ զտումների սպառնալիքների մասին:
Ըստ նրա՝ ԱՄՆ-ի մարդասիրական արձագանքը բավարար չի եղել, ահա, թե ինչու ինքն ավելի շատ առաջ է քաշել մարդասիրական օգնության հարցը՝ օգնելու տուժածներին ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղում:
«Բայց անհավատալիորեն մենք դեռևս անվտանգային աջակցություն ենք ուղարկում Ադրբեջանին: Միացյալ Նահանգներն ինչպե՞ս կարող է հիմնավորել Բաքվի ռեժիմին ցանկացած տեսակի աջակցություն՝ անվտանգային կամ այլ: Դա աններելի է: Անձամբ ես կարծում եմ, որ դա բարոյապես անընդունելի»,-ասել է հանձնաժողովի նախագահը՝ հավելելով, որ դա անարգանք է Ազատության աջակցության ակտին:
Այդ ակտի 907-րդ բաժինը կոչված է արգելելու աջակցությունն Ադրբեջանին անվտանգության ոլորտում, քանի դեռ Բաքուն ակնհայտ քայլեր չի ձեռնարկել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ բոլոր տեսակի շրջափակումների և ուժի կիրառման սպառնալիքի վերացման ուղղությամբ: Եվ, այնուամենայնիվ, Պետդեպարտամենտը կրկին ու կրկին հրաժարվել է 907-րդ բաժնի կասեցումից: Նա տեղեկացրել է, որ այն 600 000 դոլար է խնդրել 2022 ֆինանսական տարվա համար՝ Ադրբեջանին միջազգային ռազմական կրթությամբ և ուսուցմամբ ապահովելու համար։
«Ես կտրականապես դեմ եմ, որ որևէ օգնություն տրամադրվի այն ուժերին, որոնք հայտնի են պատերազմական հանցագործություններով և ագրեսիայով՝ հարևան պետության դեմ»,-շեշտել է սենատորը:
Մենենդեսը հիշեցրել է դեռ ամիսներ առաջ տարածված տեսանյութերի մասին, որոնցում երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանական ուժերը սառնասրտորեն սպանում անզեն հայ զինվորներին, նա նաև հիշեցրել է ադրբեջանցի զինվորականների կողմից հայ կին զինվորի նկատմամբ սեռական ոտնձգությունների և մատերը, ոտքերը կտրելու մասին:
Նա նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ օգնությունն ազդել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական հավասարակշռության վրա։ «Ուստի ուզում եմ, որ դուք մեզ փոխանցեք Կոնգրեսի պահանջած բոլոր մանրամասները, որպեսզի մենք կարողանանք գնահատել ցանկացած օգնություն, որը ԱՄՆ-ն տրամադրում է Բաքվին: Ես դեռ հույսեր ունեմ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման համար»,-ասել է Մենենդեսը՝ հույս հայտնելով ներկաներից լսել, թե ինչ կարող են անել Կովկասում խաղաղության համար՝ հատկապես Հայաստանի վրա վերջին հարձակումից հետո:
Սենատորը շեշտել է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում մարդիկ չեն ուզում ապրել  բռնության սպառնալիքի ներքո, չեն ցանկանում ավտորիտար կառավարում, որը նրանց պարտադրվում է զենքով:
«Նրանք արժանի են խաղաղ ապրելու։ Նրանք արժանի են ազատության և անվտանգության: Իսկ դա նշանակում է երաշխավորել, որ խաղաղության պայմանագիրը չի հանգեցնի Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումների: Դա նշանակում է լուծել այնտեղ հումանիտար ճգնաժամի արդյունքում առաջացած կարիքները: Դա նշանակում է պատասխանատվության ենթարկել նրանց, ովքեր պատվիրում և իրականացնում են այն բռնությունները, որ մենք տեսել ենք  տարածաշրջանում»,-ընդգծել է Մենենդեսը:

U.S. assistance to Azerbaijan is "inexcusable and morally repugnant" - Senator Menendez
U.S. Senator Bob Menendez (D-N.J.), Chairman of the Senate Foreign Relations Committee, says the U.S. assistance to Azerbaijan is inexcusable and is morally repugnant.
Delivering opening remarks at the Committee hearing entitled "Assessing U.S. Policy in the Caucasus", Bob Menendez said "this region is an ancient crossroads with deep geopolitical importance as a bridge between the West and the heart of Asia". But he added that "too often, dictators with imperial aspirations have victimized those living in the South Caucasus", mentioning the Turkish-supported Azerbaijani aggression against Armenia as an example.
"In 2020, Azerbaijan’s war uprooted close to one-hundred-thousand Armenians from their homes in Nagorno-Karabakh. Sixty-five hundred people died. Today, Armenians in Nagorno-Karabakh, the land they know as Artsakh, still face an acute humanitarian crisis. Including threats of ethnic cleansing and chronic shortages of water, energy, healthcare, and food. That is why I’ve pushed for more humanitarian assistance to help the victims—both in Armenia and in Nagorno-Karabakh", the Senator said, adding that because the U.S. humanitarian response has been insufficient, in his view.
"But incredibly … we are still sending security assistance to Azerbaijan. How on earth can the United States justify sending any kind of support—security or otherwise—to a regime in Baku?" the Chairman said. "It’s inexcusable. I personally think it is morally repugnant. And it makes a mockery of the FREEDOM Support Act."
"Section 907 of this act is meant to ban security assistance to Azerbaijan until Azerbaijan is quote ‘taking demonstrable steps to cease all blockades and other offensive uses of force against Armenia and Nagorno-Karabakh.’ And yet the Department of State has waived section 907 over and over again. It requested $600,000 for fiscal year 2022 to provide Azerbaijan with International Military Education and Training.
Suffice it to say that I am strongly opposed to having any aid go to a fighting force known for war crimes and aggression against a neighbor state", Bob Menendez added.
He stated that months before a video caught Azerbaijani forces killing unarmed Armenian soldiers in cold-blood. "Months before reports surfaced of Azerbaijani soldiers sexually assaulting and mutilating an Armenian female soldier", he said.
The Senator stated that the U.S. assistance and training has impacted Azerbaijan’s military balance with Armenia. "So I want you to give us all the details Congress has asked for so we can assess any assistance the U.S. provides to Baku.
Finally I want to be clear—I still have hopes for a lasting peace in the region", he said, expressing hope to hear from the attendees about what more they could be doing for peace in the Caucasus and specifically following the recent attack on Armenia", he noted.
"The people of this region don’t want to live under the threat of violence.
They don’t want autocratic rule, imposed on them by the barrel of a gun.
No one wants to live that way. Not you. Not me.
Not the Armenian people.
Not the people of Nagorno-Karabakh.
They deserve to live in peace. They deserve freedom and security.
And that means ensuring that a peace deal does not lead to ethnic cleansing for the Armenia population of Nagorno-Karabakh. It means tackling the needs of the humanitarian crisis there. It means holding accountable those who order and carry out the violence we have seen in this region", he said in his remarks.