ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ հանդիպմանը բարձր է գնահատել Իրանի դիրքորոշումը տարածաշրջանի երկրների ինքնիշխանության վերաբերյալ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը հանդիպել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է Արմենպրես-ը, վկայակոչելով «IRNA» գործակալությանը, Ամիր Աբդոլլահիանը հանդիպման ժամանակ գոհունակություն է հայտնել երկու բարեկամ և հարևան երկրների միջև սերտացող հարաբերությունների կապակցությամբ: Նա հայտարարել է, որ Հայաստանի Կապան քաղաքում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսի գրասենյակի բացումը կարևոր գործնական քայլ էր, որը երկու երկրների կողմից ձեռնարկվել էր տնտեսական կապերի ընդլայնման և գոհացուցիչ հեռանկարի առաջմղման համար:
Հայաստանի փոխարտգործնախարարը հանդիպման ժամանակ ևս կարևորել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտգործնախարարի՝ վերջերս Հայաստան կատարած այցը, և Կապանում Իրանի գլխավոր հյուպատոսի գրասենյակի բացումը ՝ հայտարարելով, որ մեծ զարգացում և շրջադարձային պահ էր երկկողմ հարաբերություններում։
Մնացական Սաֆարյանը նաև բարձր է գնահատել Իրանի Իսլամական Հանրապետության սկզբունքային և կառուցողական դիրքորոշումը տարածաշրջանի երկրների ինքնիշխանության և նրանց միջազգային սահմանների անփոփոխ կարգավիճակի վերաբերյալ:
Նա ընդգծել է, որ առկա են համապատասխան հնարավորություններ և ենթակառուցվածքներ երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների հետագա ընդլայնման համար ՝ հայտարարելով, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պետք է իրականացվեն ՝ հիմնվելով համատեղ ջանքերի և ձգտումների վրա:

Deputy Foreign Minister of Armenia Mnatsakan Safaryan met with Iranian Foreign Minister Hossein Amirabdollahian in Tehran, according to Armenpress IRNA reports.
During the meeting the Iranian FM expressed satisfaction about the growing relations between the two friendly and neighboring countries, saying that the opening of the Consul General Office of the Islamic Republic of Iran in Kapan city of Armenia was an important practical step taken by the two countries to expand economic ties, and move towards a satisfactory perspective.
The Armenian deputy foreign minister, too, in the meeting referred to the recent visit of the minister of foreign affairs of the Islamic Republic of Iran to Armenia and the opening of Iran's Consul General Office in Kapan, saying that it was a great development and a turning point in bilateral relations.
Mnatsakan Safaryan also appreciated the basic and constructive stance of the Islamic Republic of Iran about the sovereignty of the regional countries and the unchangeable status of their international borders.
He emphasized that there are appropriate capacities and infrastructures for further expansion of bilateral economic relations, saying that the reached agreements need to be implemented relying on shared efforts and pursuance.