Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև Սոչիի հուշագրի կատարման շուրջ տարաձայնություններ են առկա. Կրեմլ
Որոշակի նրբերանգներ և տարաձայնություններ կան Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի մոտեցումներում՝ կապված Սիրիայի վերաբերյալ Սոչիի հուշագրի իրականացման հետ, սակայն երկու երկրների հարաբերությունների բարեկամական բնույթը թույլ է տալիս դրանք քննարկել բաց և կառուցողական։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ երեքշաբթի լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի մոտեցումներում կան որոշակի նրբերանգներ ՝ կապված Սիրիայում իրավիճակի և նրա նկատմամբ, ում պարտավորությունները չեն կատարվել նույն Սոչիի հուշագրով։ Այս նրբերանգները և երբեմն նույնիսկ տարաձայնությունները բազմիցս քննարկվել են երկու նախագահների կողմից։ Եվ, փառք Աստծո, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների բարեկամական և գործընկերային բնույթը մեզ թույլ է տալիս բաց և կառուցողական կերպով քննարկել այդ տարաձայնությունները»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Թուրքիայի առաջնորդ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Թուրքիան օդային գործողություն է իրականացրել Սիրիայում և Իրաքում՝ կապված Ռուսաստանի կողմից քրդական կազմավորումները հանրապետության սահմանից դուրս բերելու խոստումները կատարելուց «հրաժարվելու» հետ։

В Кремле сообщили о разногласиях России и Турции по выполнению Сочинского меморандума
Определенные нюансы и разногласия присутствуют в подходах РФ и Турции к выполнению Сочинского меморандума по Сирии, но дружеский характер отношений двух стран позволяет открыто и конструктивно их обсуждать. Об этом заявил во вторник журналистам пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передает ТАСС
"Есть определенные нюансы в подходах РФ и Турции к положению дел в Сирии и к тому, чьи обязательства не были выполнены по тому самому Сочинскому меморандуму. Эти нюансы и иногда даже разногласия неоднократно обсуждались двумя президентами. И, слава богу, дружественный и партнерский характер отношений с Турцией позволяет открыто и конструктивно обсуждать эти разногласия", - сказал он.
Ранее лидер Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с утверждением, что Турция провела воздушную операцию в Сирии и Ираке в связи с "отказом России" выполнить обещания по отводу курдских формирований от границы республики.