Պաշտոնաթող նախագահին և վարչապետին պետական պահպանությունն այլևս ցմահ չի տրվի
Պետական պահպանության ծառայությունը կառանձնացվի Ազգային անվտանգության ծառայությունից, և Ազգային ժողովում համապատասխան օրենքի ընդունումից հետո կդառնա վարչապետին ենթակա մարմին:
Արմենպրես-ի հաղորդմամբ` կառավարության նիստում անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյան ասաց, որ փոփոխությունը  անվտանգության համակարգերի բարեփոխումների շրջանակներում է տեղի ունենում:
«Նախկինում այս կարգավորման շրջանակներում նախագահին տրվում էր ցմահ պետական պահպանության ծառայություն: Այժմ այդ ծառայությունը նախագահին կտրամադրվի պաշտոնաթող լինելուց հետո ևս յոթ տարի: Վարչապետի դեպքում դա կլինի 10 տարի»,-ասաց նա:
Վարչապետ Փաշինյանը հավելեց, որ ըստ անհրաժեշտության հետագայում ծառայությունը երկարացնելու հնարավորություն կլինի:

Экс-президент и экс-премьер будут лишены пожизненной государственной охраны
Служба государственной охраны будет отделена от Службы национальной безопасности, и после принятия соответствующего закона в Национальном собрании станет органом, подчиненным премьер-министру.
Как сообщает Арменпресс, на заседании правительства секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил, что изменения происходят в рамках реформ системы безопасности.
''Ранее в рамках этого регулирования президенту предоставлялась пожизненная служба охраны. Теперь эта услуга будет предоставляться лишь на семь лет после его отставки. В случае с премьер-министром это будет 10 лет'', - сказал он.
Премьер-министр Пашинян добавил, что при необходимости будет возможность продлить эту услугу.
''СНБ должна заниматься тремя основными направлениями: контрразведка, борьба с терроризмом, охрана конституционного строя. Нам необходимо наращивать возможности этой службы, и мы это делаем'', - добавил Пашинян.