Զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից. Զախարովան Բաքվի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորման մասին
Ռուսաստանը կշարունակի աշխատել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ՝ ի շահ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման և կոչ է անում զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից, որը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում իրավիճակի սրման։ Sputnik Արմենիայի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ռուսաստանը կանոնավոր կապեր է պահպանում երկու կողմերի հետ՝ և՛ քաղաքական մակարդակով, այդ թվում՝ պետությունների ղեկավարների, ԱԳՆ-ների, և «տեղում»՝ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի, ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ ծառայության միջոցով` զինված միջադեպերը կանխելու նպատակով»,- ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ Մոսկվան ելնում է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների բոլոր դրույթների անշեղ կատարման անհրաժեշտությունից, այդ թվում՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի գագաթնաժողովի՝ ուժի կամ դրա կիրառման սպառնալիքի չկիրառման մասին պայմանավորվածություններից։

Refrain from provocative rhetoric - Zakharova on normalization between Baku and Yerevan
Russia will continue working on the normalization of Armenian-Azerbaijani relations in the interests of establishing peace in the South Caucasus and calls to refrain from provocative rhetoric that could lead to the aggravation of the situation in the region, Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova said at a weekly briefing, NEWS.am reports.
According to her, "Russia maintains regular contacts with both sides, both at the political level, including heads of state and the Foreign Ministry, and "on the ground," through the Russian peacekeeping contingent and the border service of the Russian Federal Security Service to prevent armed incidents."
"Moscow proceeds from the necessity of strict fulfillment of all the provisions of trilateral statements of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan, including those under the agreement of the Sochi summit of October 31, 2022 on the non-use of force or the threat of the use of force," she said.