Զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից. Զախարովան Բաքվի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորման մասին
Ռուսաստանը կշարունակի աշխատել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ՝ ի շահ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման և կոչ է անում զերծ մնալ սադրիչ հռետորաբանությունից, որը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում իրավիճակի սրման։ Sputnik Արմենիայի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ռուսաստանը կանոնավոր կապեր է պահպանում երկու կողմերի հետ՝ և՛ քաղաքական մակարդակով, այդ թվում՝ պետությունների ղեկավարների, ԱԳՆ-ների, և «տեղում»՝ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի, ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ ծառայության միջոցով` զինված միջադեպերը կանխելու նպատակով»,- ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ Մոսկվան ելնում է Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների բոլոր դրույթների անշեղ կատարման անհրաժեշտությունից, այդ թվում՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի գագաթնաժողովի՝ ուժի կամ դրա կիրառման սպառնալիքի չկիրառման մասին պայմանավորվածություններից։

Воздерживаться от провокационной риторики - Захарова о нормализации между Баку и Ереваном
Россия продолжит работу по нормализации армяно-азербайджанских отношений в интересах установления мира на Южном Кавказе и призывает воздерживаться от провокационной риторики, которая может привести к обострению ситуации в регионе. Как передает Sputnik Армения об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова на брифинге.
"Россия поддерживает регулярные контакты с обеими сторонами, как на политическом уровне, включая глав государств, МИД, так и "на земле", по линии российского миротворческого контингента, погранслужбы ФСБ РФ в целях предотвращения вооруженных инцидентов", - сказала Захарова.
Она отметила, что Москва исходит из необходимости неукоснительного выполнения всех положений трехсторонних заявлений лидеров Армении, России и Азербайджана, в том числе и по договоренностям сочинского саммита 31 октября 2022 года о неприменении силы или угрозы ее применения.