Խովաևը Բաքվում կքննարկի Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման թեման․ Զախարովա
Ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման հարցերով ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևն այսօր Բաքվում կքննարկի Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման թեման։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է News.am-ը։
«Նոյեմբերի 14-ին Խովաևը գտնվում էր Երևանում, որտեղ մի շարք խորհրդակցություններ է անցկացրել ՀՀ քաղաքական ղեկավարության հետ։ Այսօր նա Բաքվում է։ Այս շփումների թեման խաղաղության պայմանագրի կնքումն է»,-ասել է Զախարովան։
Ինչ վերաբերում է խաղաղության պայմանագրի հետ կապված հայտարարություններին, որոնք արվել են Երևանում և Բաքվում, Զախարովան նշել է, որ այդ թեման շատ զգայուն և բարդ բնույթ է կրում։ «Նպատակահարմար չենք համարում մինչ կոնկրետ պայմանավորվածությունը կողմերի դիրքորոշումները քննարկելը»,-հավելել է Զախարովան։

Находяшийся в Баку Ховаев обсудит тему заключения мирного договора с Арменией: МИД РФ
Спецпредставитель МИД РФ по вопросам содействия нормализации армяно-азербайджанских отношений Игорь Ховаев в эти дни находится в Баку. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, передает News.am
Она также напомнила, что 14 ноября Ховаев находился в Ереване, где провел серию консультаций с политическим руководством Армении: "Сейчас он находится в Баку для встречи с азербайджанской стороной. В ходе данных контактов обсуждается и проблематика мирного договора".
Что касается заявлений, звучащих в Ереване и Баку по поводу мирного договора, то она отметила, что тематика мирного договора, как и другие вопросы армяно-азербайджанской нормализации имеют весьма непростой, чувствительный характер: "Не считаем целесообразным комментировать позиции сторон до выхода на конкретные договоренности".