Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ալբանիայի վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ալբանիայի Հանրապետության վարչապետ Էդի Ռամային՝ Անկախության օրվա առթիվ: Ուղերձում ասված է.
«Ալբանիայի Հանրապետության Անկախության օրվա առթիվ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից ջերմ շնորհավորանքներ և լավագույն բարեմաղթանքներ եմ հղում Ձեզ և Ալբանիայի ժողովրդին` մաղթելով առաջընթաց և բարգավաճում:
Հայաստանը կարևորում է Ալբանիայի հետ համագործակցության զարգացումն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում։ Լիահույս եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կկարողանանք որակապես նոր մակարդակի բարձրացնել հայ-ալբանական միջպետական հարաբերությունները և ակտիվացնել քաղաքական երկխոսությունը՝ ի շահ մեր երկրների և ժողովուրդների։

Prime Minister Pashinyan sends congratulatory message to the Prime Minister of Albania
Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the Prime Minister of the Republic of Albania Edi Rama on the occasion of Independence Day. The message reads as follows:
"On the occasion of the Independence Day of the Republic of Albania, on behalf of the Government of the Republic of Armenia and myself, I send warm congratulations and best wishes to you and the people of Albania, wishing progress and prosperity.
Armenia attaches importance to the development of cooperation with Albania in both bilateral and multilateral formats. I sincerely hope that with joint efforts we will be able to raise the Armenian-Albanian interstate relations to a qualitatively new level and activate the political dialogue for the benefit of our countries and peoples.