ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելությունում բացահայտել են Նարիշկինի հետ ԿՀՎ տնօրենի հանդիպման մանրամասները
Կենտրոնական հետախուզական վարչության (ԿՀՎ) տնօրեն Ուիլյամ Բերնսի և Արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինի միջև կապը գոյություն ունի հատկապես միջուկային ռիսկերը կառավարելու համար,  РИА Новости-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Էլիզաբեթ Ռուդը։
«ԱՄՆ և ՌԴ ռիսկերի, հատկապես միջուկային ռիսկերի կառավարման ուղիներ ունեն, և դա էր ԿՀՎ տնօրեն Բերնսի և նրա ռուս գործընկերոջ հանդիպման նպատակը: Պարոն Բերնսը ոչ մի բանակցություն չի վարել և չի քննարկել Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորոման խնդիրը»,- մասնավորեցրել է Ռուդը։
Գործակալության զրուցակիցը հավելել է, որ անհրաժեշտության դեպքում Մոսկվան և Վաշինգտոնը կրկին կարող են օգտվել այս կապից։
«Առայժմ, որքան գիտեմ, ոչինչ նախատեսված չէ»,- եզրափակեց նա։Ամերիկյան լրատվամիջոցները, վկայակոչելով ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի ներկայացուցչին, հայտնում են, որ կողմերը քննարկել են ձերբակալված ամերիկացի քաղաքացիների իրավիճակը և միջուկային ռիսկերը։ Փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովի խոսքով՝ շփումը նախաձեռնել է Վաշինգտոնը։

В дипмиссии США раскрыли подробности встречи главы ЦРУ с Нарышкиным
Канал между главами ЦРУ и СВР Уильямом Бернсом и Сергеем Нарышкиным существует для управления рисками, особенно ядерными, заявила в интервью РИА Новости временная поверенная в делах США в России Элизабет Руд.
"У США и Российской Федерации есть каналы для управления рисками, особенно ядерными рисками, и именно этот вопрос был целью встречи директора ЦРУ Бернса со своим российским коллегой. Господин Бернс никаких переговоров не проводил и урегулирование конфликта на Украине не обсуждал", - уточнила Руд.
Собеседница агентства добавила, что в случае необходимости Москва и Вашингтон могут вновь задействовать этот канал связи.
"Пока, насколько мне известно, ничего не запланировано", - заключила она.
Американские СМИ со ссылкой на представителя совета по нацбезопасности США сообщали, что стороны обсудили положение задержанных американских граждан и ядерные риски. По словам замглавы МИД Сергея Рябкова, инициатором контакта выступил Вашингтон.