Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Նոր Զելանդիայի նորանշանակ դեսպան Սառա Մերի Ուոլշը
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Նոր Զելանդիայի նորանշանակ դեսպան Սառա Մերի Ուոլշը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ այս նշանակումը կնպաստի երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը:
«Լիահույս եմ, որ Ձեր արդյունավետ գործունեության շնորհիվ մեծ ներդրում կունենաք երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման և տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության զարգացման գործում»,-
նշել է նախագահը:
Դեսպան Սառա Մերի Ուոլշը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում հնարավորինս կփորձի նպաստել տնտեսական փոխշահավետ փոխգործակցության զարգացմանն ու քաղաքական երկխոսության մակարդակի բարձրացմանը:
Նորանշանակ դեսպանն իր խոսքում շեշտել է, որ Նոր Զելանդիայում կա հայկական համայնք, որը թեկուզ և փոքր, բայց իր դերակատարությունն ունի երկրի կյանքում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-նորզելանդական համագործակցության ոլորտներն ու հնարավորությունները: Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն իր խոսքում առանձնահատուկ շեշտել է, որ անկախ աշխարհագրական հեռավորությունից, Հայաստանը և Նոր Զելանդիան կարող են համագործակցել բարձր տեխնոլոգիաների, գիտության, տեղեկատվական անվտանգության, տեխնոլոգիապես զարգացած գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում:
Դեսպան Ուոլշն իր խոսքում անդրադարձել է ժամանակակից աշխարհում ապատեղեկատվության դեմ պայքարի ու տարածաշրջանային իրողությունների վերաբերյալ իրականությունը ներկայացնելու կարևորությանը:
Զրույցի ընթացքում Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական շփումների ներկայիս մակարդակին և վերահաստատել, որ Հայաստանը հավատարիմ է հարևան երկրների հետ բարի դրացիական հարաբերություններ հաստատելու և կայուն ու հարատև խաղաղության հասնելու իր դիրքորոշմանը:

The newly appointed Ambassador of New Zealand Sarah Mary Walsh presented her credentials to President Vahagn Khachaturyan
The newly appointed Ambassador of New Zealand to Armenia Sarah Mary Walsh (residence in Moscow) presented her credentials to President Vahagn Khachaturyan.
President Khachaturyan congratulated the Ambassador on her appointment and expressed hope that this appointment will contribute to the development of mutually beneficial cooperation between the two countries.
“I am full of hope that thanks to your effective activity, you will contribute greatly to strengthening the friendly relations between the two countries and developing mutually beneficial cooperation in various fields,” noted the President.
Expressing her gratitude for the reception, Ambassador Sarah Mary Walsh noted that during her diplomatic mission, she will try to foster the development of mutually beneficial economic cooperation and elevate the political dialogue to a new level as much as possible.
In her speech, the Ambassador emphasized that there is an Armenian community in New Zealand, and even though it is small, it has its role in the country's life.
During the meeting, the sides discussed the fields and opportunities of cooperation between Armenia and New Zealand. In his speech, President Khachaturyan particularly emphasized that regardless of the geographical distance, Armenia and New Zealand can cooperate in the fields of high technologies, science, information security, technologically advanced agriculture and many more.
In his speech, Ambassador Walsh touched upon the importance of fighting disinformation in the modern world and presenting the truth about regional realities.
During the meeting, the President touched upon the current level of Armenian-Turkish and Armenian-Azerbaijani contacts and reaffirmed that Armenia is committed to its position of establishing neighbourly relations with contiguous countries and achieving stable and lasting peace.