ՀՀ ՄԻՊ-ն Ուրուգվայի դեսպանին է ներկայացրել կանանց նկատմամբ բռնության դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը նոյեմբերի 29-ին ընդունել է Հայաստանում Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդուարդո Ռոսենբրոկին։ Ինչպես հայտնում են ՄԻՊ-ից, Քրիստիննե Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին այցի կապակցությամբ, կարևորել նրա կատարած աշխատանքն՝ ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանությանը։
Դեսպանը Պաշտպանին է ներկայացրել Ուրուգվայի Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Առանց գենդերային բռնության ազգային պլանը» և հանձնել Ուրուգվայի օմբուդսմենի տարեկան զեկույցը:
Պաշտպանը նշել է, որ թեև Հայաստանում ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի համար բացակայում է պետական մակարդակով գործողությունների պլան, սակայն գործում է վարչապետին կից ՀՀ կանանց հարցերով խորհուրդ։ Նշել է նաև, որ երկիրն ունի նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարություն և գործողությունների ծրագիր, որտեղ առավել համապարփակ գործողություններ են նախատեսված։
Գրիգորյանը ներկայացրել է կանանց նկատմամբ բռնության դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։ Կարևորել է այս առաքելություն մեջ կրթությունը. «Իրազեկված լինելը կարևոր է, իսկ կրթությունը՝ բանալի։ Կառավարությունը պարտավորություն է ստանձնել այս ուղղությամբ առաջ գնալ, իսկ ՄԻՊ-ի դերն այս աշխատանքների մշտադիտարկումն է, խնդիրների մատնանշումն ու լուծումների առաջարկումը»։
Պաշտպանը դեսպանին հայտնել է, որ ձևավորվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր կանանց իրավունքների հարցերով հասարակական խորհուրդ, որի առաջնահերթ նպատակներից է նպաստել իրավապահ համակարգում կանանց ներգրավմանը։ Ներկայացրել է նաև, թե ինչպիսի ներգրավվածություն ունեն կանայք ՀՀ օրենսդիր, գործադիր ու դատական իշխանություններում։

Armenian Ombudswoman introduces Uruguayan Ambassador on activities done for combating violence against women
On November 29, the Human Rights Defender, Ms. Kristinne Grigoryan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Oriental Republic of Uruguay to the Republic of Armenia, H.E. Mr. Eduardo A. Rosenbrock Bidart, the Office of the Ombudsperson said.
Ms. Grigoryan expressed gratitude to the Ambassador for his visit and highlighted his activities aimed at the protection of human rights.
The Ambassador presented to the Defender the "National Plan without Gender-Based Violence" adopted by the National Assembly of Uruguay and handed over the annual Report of the Uruguayan Ombudsman.
The Defender noted that although there is no action plan at the state level for the fight against domestic violence in Armenia, there is a Women's Affairs Council adjunct to the Prime Minister of the Republic of Armenia. Ms. Grigoryan also mentioned that the country has a national strategy and action plan for the protection of human rights, which provides more comprehensive actions.
Ms. Grigoryan presented the activities carried out for combating violence against women. The Defender emphasized the importance of education in this mission. “Being aware is important and education is key. The Government has assumed commitment to move forward in this direction, and the role of the HRD is to monitor those activities, point out issues and recommend solutions."
The Defender informed the Ambassador about the establishment of Public Council on Women's Rights adjunct to the Human Rights Defender, one of the priorities whereof is to promote the engagement of women in the law enforcement system. Ms. Grigoryan also presented the involvement of women in the legislative, executive and judicial authorities of the Republic of Armenia.