Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է գեղանկարիչ Հակոբ Հակոբյանի ընտանիքին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է գեղանկարիչ Հակոբ Հակոբյանի ընտանիքին, զրուցել նրա այրու Մարի Հակոբյանի և դստեր Նորա Հակոբյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը:
Թեյի սեղանի շուրջ անմիջական մթնոլորտում մեծանուն գեղանկարչի ընտանիքի անդամները նախագահին են ներկայացրել հաջորդ տարի Հակոբ Հակոբյանի հարյուրամյակին նվիրված միջոցառումների ծրագրերը:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ մեծանուն նկարչի հարյուրամյակին նվիրված մշակութային միջոցառումները պետք է իրականացվեն ամենաբարձր պետական հովանավորությամբ, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության անմիջական աջակցությամբ:
Մարի և Նորա Հակոբյանները Հանրապետության նախագահի հետ քննարկել են Հակոբ Հակոբյանի գործերի մշտական ցուցադրության ցուցասրահ-թանգարան ունենալու հարցը, որը կարևոր նշանակություն կունենա գեղանկարչի ստեղծագործությունների պահպանության և հանրային հասանելիության տեսանկյունից:
Նախագահ Խաչատուրյանն իր խոսքում առանձնահատուկ կարևորել է նման թանգարանի ստեղծման անհրաժեշտությունը: Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն էլ իր հերթին նշել է, որ քննարկվում են մի շարք տարբերակներ և նկարչի ընտանիքի անմիջական մասնակցությամբ խնդրի վերաբերյալ որոշում կկայացվի:
Հանրապետության նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել հնարավորինս աջակցել և իր ուշադրության կենտրոնում պահել մեծանուն նկարչի հարյուրամյակին և հիշատակին նվիրված ծրագրերի ընթացքը:

Президент Ваагн Хачатурян посетил семью художника Акопа Акопяна
Президент Республики Ваагн Хачатурян посетил семью художника Акопа Акопяна, побеседовал с его вдовой Мари Акопян и дочерью Норой Акопян. Во встрече принимал участие мэр Еревана Грачья Саргсян.
В атмосфере непринуждённой беседы за чайным столом члены семьи знаменитого художника представили Президенту планы организации мероприятий, посвящённых столетию Акопа Акопяна, которое отмечается в будущем году.
Президент Республики сказал, что культурные мероприятия к столетию выдающегося художника должны быть проведены при самом высоком государственном попечительстве и с непосредственным содействием Министерства образования, науки, культуры и спорта.
Мари и Нора Акопяны обсудили с Президентом Республики вопрос о том, чтобы иметь музей - выставочный зал для постоянной экспозиции произведений Акопа Акопяна, что будет иметь важное значение с точки зрения сохранности и общественной доступности произведений художника.
Президент Хачатурян в своём слове особо подчеркнул необходимость создания подобного музея. Мэр Еревана Грачья Саргсян в свою очередь отметил, что обсуждается ряд вариантов и решение будет принято при непосредственном участии семьи художника.
Президент Республики выразил готовность по возможности помогать и держать ход программ, посвящённых столетию и памяти выдающегося художника в центре своего внимания.