Հայաստանն ու Հունգարիան պայմանավորվել են վերականգնել լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները
Դեկտեմբերի 1-ին Լոձում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Հունգարիայի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Պետեր Սիյարտոյի հանդիպումը։
Կողմերը արձանագրել են հայ ու հունգարացի ժողովուրդների միջև գոյություն ունեցող պատմամշակութային խորը կապերը և ընդհանուր քրիստոնեական ժառանգությունը, և ընդգծել Հայաստանի և Հունգարիայի միջև հարաբերությունների բարելավման կարևորությունը։ Զրուցակիցները նաև ընդգծել են պաշտոնապես որպես ազգային փոքրամասնություն ճանաչված Հունգարիայի հայ համայնքի դերը, որը հանդիսանում է երկու երկրները կապող կամուրջներից մեկը։
Նախարարները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Հունգարիա հարաբերությունների ներկա փուլի վերաբերյալ: Նրանք պայմանավորվածություն են ձեռք բերել վերականգնելու լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները՝ մտադրությունը հայտնելով նոր էջ բացել հայ-հունգարական հարաբերություններում՝ հիմնված փոխադարձ վստահության և միջազգային իրավունքի նկատմամբ հարգանքի վրա։
Ի շարունակություն հանդիպման՝ երկու կառավարությունները ոչ ռեզիդենտ դեսպաններ կնշանակեն՝ ուսումնասիրելու հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները, հատկապես առևտրի, մշակույթի, կրթության և զբոսաշրջության ոլորտներում։ Առաջիկա օրերին կմեկնարկեն անհրաժեշտ դիվանագիտական և վարչական ընթացակարգերը։

On the 1st of December 2022 Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and Péter Szijjártó, Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary held a meeting on the margins of the OSCE Ministerial Council in Łódź.
Both sides agreed that there are deep historical and cultural ties, as well as shared Christian heritage between the Armenian and Hungarian nations and highlighted the importance of improving the relations between the Republic of Armenia and Hungary. They also underlined the role of the Armenian community in Hungary, as an officially recognized national minority, which is one of the bridges between the two nations.
The Ministers exchanged views about the current stage of relations between Armenia and Hungary. They agreed to restore full diplomatic relations, expressing their intention to open a new chapter in their relations based on mutual trust and respect towards international law.
As a follow-up to the meeting, the two Governments will appoint non-resident Ambassadors to explore the possibilities of the development of their relations - especially in the fields of trade, culture, education, and tourism. The necessary diplomatic and administrative procedures will begin in the coming days.